Breaking Defense'e konuşan BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Suudi Arabistan'a gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı olan AKINCI TİHA'nın satışı ve ardından Türk şirketlerin Suudi Arabistan merkezli şirketlerle yaptığı savunma iş birliklerine dair konuştu.

Savunma uzmanlarının söylediği üzere ilgili AKINCI TİHA anlaşmasının diğer Türk şirketlerine de bölgede iş kapısı açacağı görüşünü destekleyen Haluk Bayraktar, "BAYKAR bir buzkıran gibi ilerliyor. Bu anlaşma, Suudi Arabistan ile daha fazla ticaret için Türk iş dünyasına yol açıyor." ifadelerini kullandı.

2023-07-17-suudiarabistan-049

Bilindiği üzere, tarihi AKINCI TİHA anlaşması sonrası, ROKETSAN ve ASELSAN da NCMS şirketi ile farklı savunma iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaların, diğer Türk firmalarına Suudi Arabistan'da iş yapması için ışık tutacağını vurgulayan Bayraktar, " İşbirliği yaptığımız ortaklarımız ASELSAN ve ROKETSAN da teknolojik kabiliyetlerine göre NCMS ile anlaşmalar yaptı. Bu anlaşmalar sayesinde Türk savunma ve havacılık sanayisinde alt sistem üreten yüzlerce firma, bu alanda yeni işbirlikleri ile ihracat portföylerini genişletecek." ifadelerine yer verdi.

Haluk Bayraktar, SAMI Defense ile yapılan son anlaşma ile BAYKAR mühendislerinin rehberliğinde AKINCI'nın parçalarının yerel olarak üretilmesine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi:

"Bu sayede yıllarca süren Ar-Ge çalışmalarından elde edilen bilgi ve deneyimi de aktararak teknoloji transferine katkıda bulunacağız. Bu anlaşmaların Suudi Arabistan'ın teknoloji geliştirmeyi ve üretimi yerelleştirmeyi amaçlayan Vizyon 2030 projesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum."

Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

Suud Anlaşma

BAYKAR satılmıyor

Bir dönem gündemi oldukça meşgul eden, BAYKAR'ın satılacağı yönündeki iddialar hakkında konuşan Bayraktar, "BAYKAR'ın satıldığı veya böyle bir sürecin devam ettiği doğru değil. BAYKAR bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yoluna devam edecek. Şirket yapımızda ve iş anlayışımızda herhangi bir değişiklik olmayacak." diyerek iddialara son noktayı koymuş oldu.

Çin ve ABD'ye rağmen galip

AKINCI TİHA'nın Suudi Arabistan'a satışı öncesi Çin ve ABD'li rakiplerle yarıştıklarını söyleyen Bayraktar, nihayetinde bu yarıştan galip ayrıldıklarını vurguladı: 

"Hem ihracat sözleşmesi hem de iş birliği anlaşması için zorlu rakipler vardı. Çin ve ABD'den gelen rakiplere rağmen Bayraktar AKINCI sürecin galibi olarak ortaya çıktı. Çok önemli rakipleri geride bırakarak böyle bir projenin yürütücüsü olduk."

AKINCI TİHA anlaşması bir başlangıç

AKINCI TİHA ihracatı ile beraber iki ülke arasında iş birliklerinin daha fazla olacağına inanan Haluk Bayraktar, "Türkiye ile Suudi Arabistan arasında güçlü ve stratejik bir ortaklık kurulmasını bekliyorum. İki ülkenin ortak çabalarının bölgesel ve küresel istikrara katkıda bulunacağına inanıyorum." diyerek sözlerini bitirdi.