Suudi Arabistan, ekonomisinin petrola olan bağımlılığını bitirmek ve petrol sonrası döneme hazırlanmak için çeşitli projeler ortaya koymaya devam ediyor.

Saudi Gazette'nin haberine göre, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman bölgedeki karbon emisyonlarını yüzde 60 azaltmayı hedefleyen ve 50 milyar ağaç dikimi ile dünyanın en büyük ağaçlandırma projesini uygulamaya koyacaklarını açıkladı. Veliaht Prens cumartesi günü yapılan basın toplantısında,''Önde gelen küresel petrol üreticisi olarak iklim krizine karşı mücadeleyi ilerletme sorumluluğumuzun farkındayız ve tıpkı enerji piyasalarını istikrara kavuşturmada öncü bir rol oynadığımız gibi önümüzdeki yeşil çağa da liderlik etmek için çalışacağız.'' ifadelerini kullandı. 

Ortadoğu'da temiz enerji üretim payının yüzde 7'yi geçmediğini ve bölgede hidrokarbon üretiminde kullanılan teknolojilerin verimli olmadığını belirten Muhammed bin Selman, ''Proje için bölgesel ortaklar ile çalışacağız ve bu şekilde küresel karbon emisyon oranını yüzde 10'a kadar çıkarmayı planlıyoruz.'' dedi.

2030 yılına kadar Suudi Arabistan'ın elektrik üretiminin yüzde 50'sini sağlayacak yenilenebilir enerji projeleri sayesinde karbon emisyonunun küresel etkisi yüzde 4 oranında azaltılacak.

Suudi Arabistan'ın proje hakkındaki detayları önümüzdeki aylarda açıklayacağı ve 2022'nin ikinci çeyreğinde ''Yeşil Ortadoğu'' girişimi ile ilgili bölgesel anlamda birçok ülke ile görüşmeler başlatılacağı belirtiliyor.

Ukrayna, ABD’den F-18 talep ediyor Ukrayna, ABD’den F-18 talep ediyor