İspanyol gemi inşa şirketi Navantia tarafından Suudi Arabistan Kraliyet Donanması (RSNF) için inşa edilen toplam beş korvetin üçüncüsü olan Avante-2200 sınıfı Hail 832 korveti, bugün törenle denize indirildi. 

Naval Post'un haberine göre, Aralık 2022'de RSNF'ye teslim edilecek korvetin bundan sonraki test ve inşa süreci denizde gerçekleştirilecek. 30 Mart'ta yapılması beklenen törenin, şiddetli rüzgar ve gelgit uyarısı sebebi ile erkene çekildiği ve denize indirme töreninde, Suudi Kraliyet Donanması'nda Avante-2200 sorumlusu olan Yüzbaşı Abdullah Alsheri'nin de hazır bulunduğu aktarıldı. 

Avante-2200 sınıfı Hail 832 korveti, 104 metre uzunluğunda ve 27 knot seyir hızına sahip. Navantia'nın yeni nesil tasarımı ile inşa edilen korvet; CATIZ savaş sistemi, HERMESYS entegre iletişim sistemi, MINEVRA entegre platform kontrol sistemi ve entegre köprüsü kullanmaktadır.

İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

Suudi Arabistan ve Navantia arasında, toplam beş korvetin inşası için Temmuz 2018'de 1,8 milyar avro değerinde anlaşma imzalanmıştı.