ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

Suudi Arabistan toprakları, Yemen'deki Husi güçler tarafından saldırıya uğramaya devam ediyor.

Janes'in haberine göre İran destekli Husi güçlerin 4 Eylül'de balistik füzeler ve kamikaze İHA'larla başlattığı saldırıları, Suudi Arabistan'ın Patriot hava savunma sistemlerinin engelleyemediği belirtildi. 

Husi güçler saldırılar sırasında çok sayıda Zülfikar balistik füzesi ve Sammad-3 insansız hava aracı (İHA) kullanarak, Suudi Arabistan'ın doğusundaki Ras Tanura petrol işleme tesisi, Jizan, Necran, Dammam ve Cidde'yi hedef aldı.

Sosyal medya paylaşılan görüntülerde Dammam'a atılan bir balistik füzenin gökyüzünde hızla süzülerek yere çarptığı ve şiddetti bir patlamaya sebep olduğu görüldü. 

Suudi Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Jizan ve Necran'a ilerleyen balistik füzelerin ve İHA'ların önlendiğini ancak Dammam'a atılan balistik füzenin önlenemeyerek 2 kişinin yaralanmasına ve 14 evin hasar görmesine sebep olduğunu belirtti.

BM’ye göre İran, 2017 yılında belirli sayıda Kıyam-1 balistik füzesini Yemen’deki Husi güçlerine aktarmıştır. Burkan-2H/Volcano-2H adı verilen füzeler, Husi güçler tarafından 22 Temmuz 2017’de Suudi Arabistan’ın Yenbu kentindeki petrol arıtma tesisine yapılan saldırıda kullanılmıştır. 4 Kasım 2017’de ise Husi güçler Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havaalanına Burkan-2H füzesi ile saldırı düzenlenmiştir.