Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), geçtiğimiz yıl blockchain tabanlı petrol ticareti platformu Vakt’a 5 milyon dolarlık yatırım yaparak, kripto topluluğunun ilgisini çekmişti.

Tekno Keşif'in haberine göre bu adım, alışveriş sonrası işlem sürecini dijitalleştirme ve kolaylaştırma amacı taşıyor olsa da, Saudi Aramco’nun Bitcoin (BTC) madenciliği faaliyetlerine de girişeceğine dair söylentiler dolanmaya başladı. 

Saudi Aramco,  Bitcoin madenciliğine ilişkin söylentiler ile ilgili olarak, ''Aramco, şirketin Bitcoin madenciliği faaliyetlerine girişeceği yönündeki son haberler hakkında bu iddiaların tamamen yanlış olduğunu belirtmek istiyor.'' ifadelerini kullandı.

Çin dahil birçok devlet, son zaman içinderda ülkelerindeki kripto madenciliği faaliyetlerini önlemeye başladı ve şirketleri kripto dostu ülkelere taşınmaya zorladı.Diğer yandan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Orta Doğu ülkeleri ise kripto paralarla ilgili son inovasyonları test etmeye devam ediyor. Bahreyn Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde ülkede faaliyet gösteren bir kripto para borsasına lisans vermişti.

Saudi Aramco, blcokchain şirketlerine yatırım yapma konusunda uzun bir geçmişe sahip. Şirketin bir yan kuruluşu, Data Gumbo Corp. ile ticari blockchain ağı geliştirilmesi için yapılan 6 milyon dolarlık anlaşmanın da parçası olmuştu. BAE Merkez Bankası ise geçtiğimiz ay 2023-2026 stratejisini duyurdu ve kendi dijital parasını test etmek ve piyasaya sürmek için somut adımlar atılacağını belirtti.

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi