Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat

Afganistan’da Taliban’ın her geçen gün daha güçlü bir konum elde etmesi, tüm dünyada endişe uyandırırken; komşusu Tacikistan’da ordu birliklerinin harekete geçmesine sebep oldu. 

Sputnik’in haberine göre, Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın emri ile yerel saatle gece 2.00’da 230 bin ordu personeli alarma geçirildi. Bu ani denetim Tacikistan’ın 30 yıllık tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Denetim esnasında ordunun elinde olan kara, hava ve topçu unsurlarının tamamı gözden geçirildi. 

Denetim canlı yayınlandı

Denetime ait tüm görüntüler Tacikistan devlet televizyonundan canlı olarak halk ile paylaşıldı. Tacikleri olası bir savaşa hazırlama izlenimi veren bu eylemlerle ilgili olarak İmamali Rahman, “Komşu ülkemiz Afganistan’da durum, başta ülkemize sınırı olan kuzey bölgeleri olmak üzere son derece karmaşık ve belirsiz. Her gün, hatta her saat daha karmaşık bir hâl alıyor. Ordu ile emniyet güçlerine, ‘potansiyel tehditlerin önüne geçmek ve devlet sınırının korunmasını sağlamak adına en yüksek savaşa hazırlık durumunda kalmak zaruridir.’’ Ifadelerini kullandı. 
Taliban’ın ele geçirdiği yerler arasında Tacikistan sınır kapısı da yer alıyor. Öte yandan, Tacikistan ordusundaki bu ani denetim, Rusya’nın da Tacikistan’ın Afgan sınırında ortak bir tatbikat gerçekleştireceklerini açıklamasını izliyor. Taliban’ın ilerleyişi, Rusya’nın Orta Asya’daki müttefikleri için ciddi bir güvenlik açığı oluşturuyor.