Afgan halkının, hasret kaldığı barış ve huzura kavuşabilmesinde önemli bir kilometre taşı olacağı öngörülen İstanbul Zirvesi ertelendi.

TOLOnews'in haberine göre, Taliban'ın siyasi sözcüsü Muhammed Naim, Türkiye'nin ev sahipliğinde 16 Nisan'da başlayacak olan Afgan barış görüşmelerine katılım sağlamak için henüz hazır olmadıklarını duyurdu.

Taliban tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, katılıp katılmama konusunda nihai bir karara varılmadığı ifade edilmişti. Taliban'ın İstanbul'a gelmekteki gönülsüzlüğünün sebebi olarak, ABD'nin Doha Anlaşmasına uymaması görülüyor. ABD'nin Şubat 2020’de imzalanan Doha Anlaşması'na göre, 1 Mayıs tarihine kadar askerlerini Afganistan'dan çekmesi gerekiyor. Ancak yeni Başkan Joe Biden başta olmak üzere ABD hükümetinin birçok üst düzey ismi, 1 Mayıs tarihinin çekilme için çok erken olduğunu düşünüyorlar.

Taliban'ın İstanbul'a gelmeyeceğini duyurmasının ardından Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la faydalı ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Gündemimizdeki ikili meseleleri, Afganistan barış sürecini, bu amaçla düzenlenecek İstanbul Konferansını, Suriye ve Ortadoğu konularını ele aldık." ifadelerini kullandı.

Farklı kaynaklardan edinilen bilgilere göre, bakanlar arası görüşmenin ardından İstanbul Konferansı 24 Nisan'a ertelendi. Taraflar bu bir haftalık ek zaman zarfı içerisinde Taliban'ı İstanbul'a gelme hususunda ikna etmeye çalışacaklar.

Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var