Afganistan’ın kördüğüm halini almış siyasal yaşamı, Türkiye’de düzenlenecek olan İstanbul Zirvesi'nde çözümlenmeyi beklerken, Taliban kanadından gelen son açıklama tarafları endişeye sevk etti. 

Afgan TOLOnews medya kuruluşunda yer alan Mehwar adlı televizyon programında konuşan Taliban’ın siyasi sözcüsü Muhammed Naim, Taliban’ın yaklaşan Türkiye konferansına katılımla ilgili hala nihai bir karar vermediğini belirtti. Naim ayrıca, ABD’den Doha Anlaşması uyarınca 1 Mayıs’a kadar Afganistan’dan çekilmelerini beklediklerini ifade etti. 

16 Nisan’da yapılması planlanan konferansa 5 gün kala böyle bir açıklamanın yapılmış olması Taliban’ın barış için yeterince istekli olmadığı yorumları yapılmasına sebep oldu. 

Birtakım gazeteciler ise, ABD’nin 1 Mayıs’ta çekilmeyi taahhüt etmiş olmasına rağmen aksi yönde sinyaller vermesinin Taliban’ı bu tür bir yaklaşıma ittiğini düşünüyor. Sürecin nasıl seyredeceği belirsizliğini korurken, konferansın sarkarak ileri bir tarihe ertelenmesi olağan görünüyor.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Türkiye ise arabulucu rolü üstleneceği konferans için yoğun bir hazırlık süreci yürütmeye devam ediyor. Türk Dışişleri Bakanlığı barış sürecine katkı sağlayacak tüm taraflar ile görüşmeler gerçekleştirdi.