Taliban'la taban tabana zıt olan Ahmed Mesud hakimiyetindeki Pençşir vilayetinin Peryan ilçesi Taliban tarafından ele geçirildi.

Taliban'ın alamadığı son bir kaç yerden biri olan Pençşir vilayetinin Peryan ilçesini de ele geçiren Taliban üyeleri, Kabil'de havaya ateş açarak kutlama yaptı.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, havaya ateş açılarak yapılan kutlamalarda etrafa yorgun mermiler düşerken Taliban'dan üyelere silah uyarısında bulunuldu. Taliban, üyelerine "Sivillerin sağlığı açısından havaya ateş açmayın, şükredin." şeklinde ikazda bulunup bu yaşanan silahlı kutlamadan sonra havaya ateş açılmasını yasakladı ve kurallara uymayanları hapse atıp silahlarına el konulacağı hatırlatmasını yaptı.

Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

Haberin devamında silahlı kutlamalar sırasında etrafa dağılan yorgun mermiler ile 3 kişinin hayatını kaybettiği ve hastanelerin yaralı kişilerle dolduğu aktarıldı.

Pençşir, Afganistan'da Taliban'a karşı en önemli direniş merkezlerinden biri olarak biliniyor.