Afganistan'da hükümet güçleri ve Taliban arasında yaşanan iktidar mücadelesi devam ederken savaş uçakları, Kabil hükümetinin elindeki en caydırıcı unsur olarak hizmet veriyor. Taliban ise bu durumun üstesinden gelmek adına savaş pilotlarına suikastler düzenliyor.

 Euronews’in haberine göre, ABD'nin, Afganistan'ın Yeniden Yapılandırılması Özel Müfettişliği (SIGAR), Taliban'ın son dönemde Afganistan Hava Kuvvetleri pilotlarına yönelik askeri hava üssü dışında başlattığı suikastlerin “endişe verici” seviyeye ulaştığı uyarısında bulundu.

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

SIGAR'ın raporunda, Taliban’ın yakın zamanda en az 7 Afgan pilotu, hava üssü dışında infaz ettiği belirtildi. Raporda, pilot ve teknik bakım hizmetlerindeki aksaklıklar nedeniyle Afganistan Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları ve helikopterlerin ise düşük kapasiteyle çalıştığı kaydedildi.
Taliban, ABD’de eğitim görmüş savaş pilotlarına suikast düzenleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

SIGAR raporuna göre, Afgan Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki UH-60 Black Hawk savaş helikopterleri nisan ve mayıs aylarında yarı kapasiteyle hizmet verirken, bu oran haziran ayında yüzde 39’a düştü. Durumun böyle seyretmesi halinde Afgan Hava Kuvvetleri’nin kendiliğinden iflas edebileceği iddiaları söz konusu.