Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır ve Fransa Dışişleri Bakanları ile bölgesel konuları ele almak için Atina'da bir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye aleyhine sözlerine Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Dörtlü zirvede konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias; "Maalesef bu bölgede karşı karşıya olduğumuz birçok zorluğun ortak paydası […] komşumuz Türkiye" ifadeleriyle Yunanistan'ın Türkiye'ye olan hasımane duruşunu bir kez daha sergileyip Türkiye'nin İspanya ile büyük bir uçak gemisi ve denizaltı üretimi konusunda mutabakata varmasını ve S/İHA konusunda yeni gelişmelerin olabileceğini üstü kapalı olarak eleştirmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç aradan çok geçmeden Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'a Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik yaklaşımlarına sert sözlerle yanıt verdi.

Tanju Bilgiç, yazılı ifadesinde Yunanistan’ın; Türkiye’nin bölgesinde ve yakın çevresinde barış ve istikrarın sağlanmasında oynadığı kilit rolü bir türlü hazmedemediğini ve her konuda bir rekabete girmeye çalıştığını dile getirdi. Bilgiç, ayrıca Yunanistan'ın iş birliği yerine gerginliği tercih etmesi ve Türkiye karşıtı sun'i ittifaklar yaratmaya çalışmasının beyhude olduğunu ifade etti.

Bilgiç yazılı açıklamasında son olarak Yunanistan'ı aklıselim ve samimiyete davet ettiğini şu sözlerle ifade etti:

"Bir yandan diyalog derken, diğer yandan her gün Türkiye hakkında hasmane ve tahrikkar açıklamalar yapan Yunanistan’ı aklıselime, dürüstlüğe ve samimiyete davet ediyoruz."