Tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe’de düzenlenen “Yeni Dünya’ya yolculuk: Metaverse” panelinde Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç önemli açıklamalarda bulundu.

AIPA tarafından düzenlene etkinliğin açılış konuşmasını yapan ve ardından “Yeni Dünya’ya yolculuk: Metaverse” paneline katılan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, yapay zekâ ve metaverse teknolojilerinin hayatın her alanında geliştiğine dikkat çekerek tarım sektöründeki yansımalarına örnekler verdi.

Başkan Koç; yenilikçi teknolojiler ve dijital dönüşümün eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma kadar hayatı değiştirdiğini söyleyerek, tarımda teknolojinin değişimini şu sözleriyle ifade etti:

“İçinde bulunduğumuz Göbeklitepe ilk buğdayın yetiştirildiği ve öğütüldüğü yer. Yani Göbeklitepe, tarım devriminin de gerçekleştiği ilk insan yerleşimleri ağının bir parçası. Yenilikçi teknolojiler, emeğin çok olduğu tarım sektöründe de katma değer üretmekte. Özellikle akıllı tarım kapsamında drone teknolojilerinin kullanılması, otonom traktörlerin geliştirilmesi, bulut teknolojisinin yaygınlaştırılması, tarım verilerinin işlenerek değere dönüştürülmesi gibi teknolojik gelişmelerin yaşanması bu katma değere verilebilecek en güzel örneklerden.”

Konuşmasında Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi'nin sağlayacağı yararların altını çizen Başkan Koç, yapay zekâ uygulamalarının tarımın geleceğinde de büyük öneme sahip olduğunu vurguladı:

“Sulamadan ilaçlamaya, gübrelemeden hasada kadar yapay zekâ ve akıllı dijital sistemler sayesinde büyük tasarruflar sağlanıyor. Tohumdan başlayıp soframıza gelen her gıda yapay zekâ ile izlenebilmekte, kontrol edilebilmekte ve analizleri yapılmaktadır. Bu analizler sayesinde de tarımda da verimlilik artmış oluyor.”

Yeni bir kavram olarak hayatımıza giren metaverse’nin şu anda hayal edilen halinden oldukça uzakta olduğunun altını çizen Başkan Koç, ileride verimli kullanılabilecek uygulamalar geliştirilebileceğini örneklerle açıkladı: 

CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği

“Tarım alanında eğitim verirken, bir ürünün nasıl ekileceği, nasıl toplanacağı, nasıl hasat edileceği gibi hususları metaverse aleminde uygulamaları gösterebiliriz. Bunun da ötesinde yine tarım alanında tarlamızı metaverse aktararak ilgili takip ve geleceği dair projeksiyonlarımızı da metaverse’deki tarlamızdan gerçekleştirebiliriz. Görmüş olduğunuz üzere her ne kadar eksiklikler ve kat edilmesi gereken mesafeler olsa da hatta bazen olduğundan daha büyük anlamlar atfedilse de metaverse’ü de doğru ve verimli kullanabilmek bizlerin elinde.”

Başkan Koç, konuşmasının sonunda tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’de, geleceğin teknolojilerini konuşmanın önemine değinerek, gelişen teknolojilerin hayatın her alanında giderek daha fazla yer alacağını şu sözleriyle dile getirdi:

“Bugün tarihin sıfır noktasından tarihin dönüm noktasına uzanabilecek bir perspektifte yapay zekâyı, yenilikçi teknolojileri konuşuyor olmamız çok değerli. Unutmamamız gerekiyor ki, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler ve beraberinde getirdikleri kavramlar ile hayatımızda her geçen gün daha fazla var olacak. Tüm dünya gibi bizler de bu gerçekliğin farkındayız.”