Çok tartışmalı "katil robot köpek" ABD ordusu ticaret fuarında boy gösterdi.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Shifdelete'in haberine göre, sayısız ürünün sergilendiği ABD ordusu ticaret fuarında Ghost Robotics ve silah üreticisi SWORD International tarafından geliştirilen SPUR (Özel Amaçlı İnsansız Tüfek) isimli robot köpeğin tanıtımı yapıldı.

Dikkatleri üzerine çeken SPUR'un silahını doldurması, boşaltması ve ateş etmesi uzaktan kumanda ile yapılıyor. 6,5 mm Creedmoor keskin nişancı tüfeğine sahip SPUR, 1 km ötedeki nesneleri tam hedeften vurabiliyor. Firma yetkilileri, Ghost Robotics’in mevcut dört ayaklı insansız kara aracı tasarımlarını temel alan SPUR için; son derece yetenekli sensörleri sayesinde gece ve gündüz çeşitli koşullarda çalışabildiğini, çevre güvenliği, keşif ve şehir operasyonları için kullanılabildiğini, askerî personelin giremediği yerlere girip devriye gezebildiğini söyledi.

Üretici firmalar, silahın tam konfigürasyonunu, makinenin ne kadar mühimmat taşıyabileceğini ve doldurma hızını açıklamadı. Fakat SPUR'un bünyesindeki Creedmoor tüfeğinde kullanılan 6.5 mm’lik mermilerin halihazırda ABD kuvvetlerinin kullandığı 7.62×51 mm’lik kartuşlara göre menzilde artış sunduğunu gösterdi.

SPUR fuarda sergilenirken diğer taraftan da robotun silahla doldurulması tartışmaları devam ediyor.