Hint otomotiv sektörünün köklü ve öncü firması TATA, Hint ordusunun zırhlı muharebe araçlarına olan ihtiyacını gidermek için hükümet kanadı ile görüşmelerini sürdürüyor.

The Print’in haberine göre, Hint hükümeti ve TATA yakın zaman içinde zırhlı araç tedarik anlaşmasını imzalayarak kamuoyuna duyuracaklar. Güvenlik uzmanları, Hindistan’ın Ladakh hattında Çin ile yaşadığı çatışmalar esnasında Hint piyadesinin zorlu arazi koşullarında hareket imkânının Çin’e nazaran zayıf kaldığı değerlendirmesini yapmışlardı. Hint hükümeti de bu eksikliği gidermek adına TATA’dan önce Bharat Forge of Kalyani grup ve Mahindra grupla anlaşmalar imzalamıştı. TATA, Hint hükümetinin çatışmalardan bu yana zırhlı muharebe aracı anlaşması imzalayacağı üçüncü firma olacak.

Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı

Hindistan’ın gerek Pakistan gerekse Çin ile yaşadığı sınır çatışmaları, Himalaya Dağları’nın eteğinde çetin topoğrafik özellikleri olan bir coğrafya üzerinde meydana gelmektedir. Hint yetkililer, farklı firmalarca üretilecek zırhlı muharebe araçları sayesinde Hint ordusunun hareket/harekât kabiliyetinin bu bölgelerde artırılacağı fikrini taşıyorlar. Yetkililer bunlara ek olarak zırhlı araçların, cephede ordu personelinin taşınması sırasında gerçekleşebilecek saldırılara karşı yüksek düzeyli bir güvenlik sağlamasını hedefliyorlar.