İlk test atışında Yunanistan'da paniğe sebep olan en az 500 km menzile sahip Türkiye'nin ilk kısa menzilli balistik füzesi TAYFUN'un yeni atış görüntüleri yayınlandı.

Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

Sosyal medyada gündem olan videoda TAYFUN bir kez daha test edildi. Yapılan test atışında TAYFUN hedefi başarıyla bir kez daha vurdu.

Videoda TAYFUN'un fırlatma işleminin BOZAT isimli 8×8 bir lançerli taşıyıcı aracın üzerinden yapılması dikkat çekti. Görüntüler Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in TRT Haber'de yaptığı açıklamalar sırasında paylaşıldı.

TUSAŞ’ın Ankara Kahramankazan’daki yerleşkesinde düzenlenen İstikbalin Yüzyılı programında Defence Turk ve SavunmaTR mikrofonlarına ortak açıklamada bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir CENK ve TAYFUN'la ilgili yeni haberler geleceğini müjdelemişti. İsmail Demir açıklamasında; "Projeler takvime uygun ilerliyor. CENK’in veya diğer projelerimizin bu yıl içerisinde planlamaları var. Hazır olunca devreye girecekler. Elimizden geldiğince hızlandırıyoruz. Yakında haberlerini duyacaksınız. Yani bu yıl içerisinde hem CENK’ten hem de TAYFUN’dan haberler alacaksınız." ifadelerine yer vermişti.

TAYFUN büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen çalışmaların ardından geçen yıl ekim ayının ortasında fırlatılmıştı. Dünya basınının dikkatini çeken bu fırlatma işleminde TAYFUN 456 saniyede 561 kilometreye ulaşmıştı.

Şimdilik 561 km menzile sahip TAYFUN'un yakın zamanda menzilinin daha da artması bekleniyor.

TAYFUN Balistik Füze

  • Taktik Balistik Füze (Tactic Ballistic Missile) (TBM) 300 km'den az menzile sahip BF sistemidir.
  • Kısa Menzilli Balistik Füze (Short-Range Ballistic Missile) (SRBM) 300 ile 1000 km menzil aralığında olan BF sistemidir.
  • Orta Menzilli Balistik Füze (Medium-Range Ballistic Missile) (MRBM) 1000 ile 3000 km menzil aralığında olan BF sistemidir.
  • Uzun Menzilli Balistik Füze (Intermediate Range Ballistic Missile) (IRBM) 3000 ile 5550 km arasında menzile sahip BF sistemidir.
  • Kıtalararası Balistik Füze (İntercontinental Ballistic Missile) (ICBM) 5000 km ve üzeri menzile sahip olan BF sistemidir.
  • Denizaltından Atılan Balistik Füze (Submarine Launched Ballistic Missile) (SLBM)