Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

Taylandlı yetkililer denizaltı satın alma sürecini beklemeye aldı!

Tayland Savunma Bakanı Sutin Klungsang, Çin üretimi S26T dizel-elektrikli taarruz denizaltısı satın alma sürecinin askıya alındığını duyurdu. Bütçeden denizaltının yerine ayrılan fon ile Çin’den bir fırkateyn alma kararına gidildiği, ancak denizaltı konusunda şartlar uygun olduğunda sürece devam edilebileceği aktarıldı.

Talyand Denizaltı_1

Bakan Sutin, Çin ile Tayland arasındaki stratejik işbirliği ve ticari bağların anlaşmayı iptal etmek yerine planları değiştirme kararına katkıda bulunan faktörler olduğunu söyledi. Sutin açıklamalarının devamında, 1 milyar Tayland Bahtı (27,6 milyon dolar) tutarında maliyet artışına yol açan değişikliği savunarak fırkateyni temin etmenin 17 milyar Tayland Bahtı (470 milyon dolar) maliyetiyle en iyi çıkış yolu olduğunu belirtti.

Tayland denizaltı programının, Almanya'nın denizaltıya güç sağlayan MTU 396 motorunu ihraç etmeyi reddetmesi nedeniyle durduğu kaydedildi. Eski Tayland Kraliyet Donanması komutanı Amiral Choeingchai Chomchoengpaet, Çin'den ek performans garantileri aldıktan sonra MTU motoruna alternatif olarak Çin yapımı CHD620 motorunu kullanma planını onaylamış ancak Tayland hükümeti bu öneriyi kabul etmemişti. Yönetim, bunun yerine donanmanın denizaltıyı tedarik etme yerine alternatifler önermesini talep etmişti. Sonuç olarak donanma, fırkateyn yahut açık deniz karakol gemisi seçeneklerini sunmuş ve hükumet fırkateyni tercih etme kararı almıştı.