Çin Tayvan hattında yaşanan gerginliklerin ardından Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'den ulusal güvenlikleri konusunda istikrarı elden bırakmayacakları açıklaması geldi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Çin’in çizdiği yola Tayvan’ı zorlanmasını önlemek için ulusal savunmalarını güçlendirmeye devam edeceklerini bildirdi. 

Tsai, Ulusal Gün vesilesiyle yaptığı bir konuşmada Çin’in askeri baskısını kabul etmediklerini ve 23 milyon vatandaşının özgürlüğünü Çin'in ellerine bırakmayacaklarını “Ulusal savunmamızı güçlendirmeye ve kendimizi savunma kararlılığımızı göstermeye devam edeceğiz. Çünkü Çin’in çizdiği yol ne Tayvan’a özgür ve demokratik bir yaşam biçimi, ne de 23 milyon insanımıza egemenlik sunuyor” şeklinde ifade etti.

Çin, Tayvan’a Hong Kong ile kullandığı modele çok benzeyen bir ‘tek ülke, iki sistem’ bir özerklik modeli sunuyor. Ancak Tayvan’daki tüm partiler Çin'in tek taraflı bu dayatmasını reddediyor.

ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile destekliyor ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile destekliyor

Tsai ayrıca, “Statükonun tek taraflı olarak değiştirilmesini önlemek için elimizden geleni yapacağız” ifadelerine yer verdi.