Tayvan denizaltı programı bilgi sızıntıları iddiası nedeniyle tekrar gündemde!

Tayvan savcıları, denizaltı programına müdahale edilmeye çalışıldığı ve programa ilişkin bilgi sızdırıldığı iddialarına yönelik soruşturma başlatıldığını açıkladı.

General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı

Programı yöneten Huang Shu-kuang geçen hafta yerel basına, adları paylaşılmayan milletvekillerinin program için kritik ekipmanların satın alınmasını zorlaştırdığını ve teklif alamayan bir yüklenicinin Çin'e bilgi ilettiğini paylaştı.

Tayvan Yüksek Savcılığı yaptığı kısa açıklamada Huang tarafından gündeme getirilen iddiaların ulusal güvenlik ve savunma açısından ciddi odaklanılan bir husus olduğunu kaydetti. Yüksek savcılık, konuyla ilgilenen savcılara "ulusal güvenliği korumak amacıyla davayı mümkün olan en kısa sürede soruşturmaları" talimatının verildiğini belirtti.

Tayvan’ın ilk yerli üretim denizaltısı tanıtıldı

Tayvan adasının savunulmasında rol alması ve Çin donanmasına karşı caydırıcı güç oluşturması amaçlanan Haikun isimli denizaltı, üst düzey devlet yetkililerinin katılımıyla geçen hafta kamuoyuna tanıtılmıştı. Haikun, Tayvan donanmasına katılması beklenen sekiz denizaltılık serinin ilki olacak.

Tayvan’ın yerli denizaltı programı, birçok ülkenin uzmanlığından ve teknolojisinden yararlanması sebebiyle diplomatik olarak izole edilmiş Tayvan açısından önemli bir atılım olarak değerlendiriliyor.

Haikun_3

49,36 milyar Yeni Tayvan Doları (1,53 milyar ABD Doları) tutarında olan ilk denizaltı, Lockheed Martin üretimi muharebe sistemini kullanacak ve ABD yapımı Mark 48 ağır torpidoları taşıyacak. Gelecek ay deniz denemelerine girecek denizaltının 2024 yılı sonuna kadar donanmaya teslim edilmesi planlanıyor.