Son dönemde bölgede Çin ile tansiyonun iyice yükselmesi sonucu Tayvan, hava savunma yeteneklerini geliştirmek istiyor.

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, Ukrayna'daki performansını gözlemledikten sonra ülkenin hava savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi için NASAMS (Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi) orta menzilli hava savunma sistemi satın almak istediklerini açıkladı.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

Silah alımını onaylayan resmi bir bildirimin hala olmadığını söyleyen Chiu Kuo-cheng, anlaşmayı güvence altına almak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

picture-3-amraam-er

Tayvan'ın kendi toprağı olduğunu iddia eden Çin, demokratik olarak yönetilen adayı Pekin yönetimini kabul etmeye zorlamak için son üç yılda askeri ve siyasi baskıyı artırdı. Bölgede tansiyonun yükselmesi sonrası Tayvan, en önemli müttefiki olarak gördüğü ABD'den adaya silah, füze ve roket sistemi, hava savunma sistemi gibi savunma ürünleri sağlanması için sıkı ilişkiler yürütüyor.

ABD'li Raytheon ve Norveçli Kongsberg iş birliği ile üretilen NASAMS sistemi, insansız hava aracı, füze ve uçak saldırılarına karşı savunma yapan karada konuşlu orta menzilli hava savunma sistemi olarak faaliyet gösteriyor. NASAMS sistemi, Ukrayna'da kullanılmak üzere Kiev'e sağlandı ve ABD'li yetkililer, sistemin Rus füzelerini önlemede %100 başarı oranına sahip olduğunu öne sürdü.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, şu anda iki adet NASAMS hava savunma sistemine sahip. Ukrayna'ya askeri yardımın bir parçası olarak ABD ve Kanada tarafından altı sistem daha sipariş edildi. Norveç ve Litvanya'da bu hava savunma sistemlerini Kiev'e devretme planlarını açıkladı.