Tayvan resmi olarak 8 adet dizel-elektrik saldırı denizaltısından (SSK) ilkinin yapımına başladı. Yapımına başlanan denizaltıların üretimi ve geliştirilmesi yerli olarak Tayvan tarafından yapıldı.

Janes tarafından yapılan habere göre, denizaltıların yapımına başlandığı haberi 24 Kasım tarihinde bir seremoni ile duyuruldu. Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen, denizaltı yapımı projesinin Tayvan’ın savunma endüstrisi adına önemli bir adım olduğunu belirtti ve projenin, Tayvan’ın bağımsızlığını korumak ortaya koyduğu iradenin bir göstergesi olduğunu söyledi.

MMU hangardan çıktı! MMU hangardan çıktı!

Başkan Tsai, denizaltıların Tayvan’ın asimetrik muharebe yetenekleri için önemli bir gelişme olduğunu ve denizaltıların düşman gemileri için caydırıcı olacağını belirtti.

Kaohsiung’da yer alan ve yakın zamanda işlevsel hale gelen bir tesiste Tayvan’ın en büyük gemi üreticisi olan CSBC yerli olarak geliştirilmiş olan denizaltıları üretecek.

Bir kısmı devlete ait olan CSBC tarafından ilk denizaltının bitişi için belirlenen zaman dilimi 2024 yılının 3'üncü çeyreği oldu.

CSBC ve Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü denizaltıların geliştirilmesi için 2017 yılında bir anlaşmaya dahil olmuşlardı.