Tayvan, denizlerde yükselen gerilimlerin gölgesinde deniz muharebe kabiliyetlerini artırmayı hedefliyor.

Naval News’in UP MEDIA’dan aktardığı bilgilere göre, Tayvan’ın 2022 yılı ulusal savunma bütçesinde 4 adet MQ-9B SeaGuardian insansız hava aracı ve 8 adet MH-60R Seahawk denizaltı savunma harbi (anti-submarine warfare, ASW) helikopteri yer alması bekleniyor. Defense News sitesindeki ek bilgilere göre ayrılan bütçede Mk 54 torpidoları, Hellfire havadan satha füzeleri ve silahların da bulunacağı belirtildi.

Bakanlık sözcüsü Tümgeneral Shih Shun-wen konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Ancak kabine denetçisi Tsu Tse-min (朱澤民) hükümetin 2022 ulusal savunma bütçesini onayladığını, Seahawk helikopterlerinin satın alınmasının ordunun kendi ayarlamalarına bağlı olduğunu ve bakanlığın bu kalemleri ödemek için diğer programlardan para çekebileceğini söyledi.

Tayvan, MH-60R helikopterlerini, Sikorsky S-70C(M) ve Hughes MD500 gibi eskiyen deniz helikopterlerinin yerine düşünüyor.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Onaylanması halinde MH-60R Seahawk’ların satın alınması, savaş uçakları ve MQ-9 Sea Guardian İHA’larının satın alınmasına ek olarak yer alacak.