Son dönemde bölgede Çin ile tansiyon iyice yükselirken Tayvan, ABD'den satın aldığı tanklarını envanterine almaya hazırlanıyor.

Tayvan, 2019 yılında ABD ile imzaladığı 2,2 milyar dolarlık 108 adet M1A2T Abrams tankını içeren sözleşme kapsamında ilk parti teslimatı 2024 yılında alacak.

BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen,  21 Ağustos'ta hükümet bütçesi brifinginde Tayvan'ın gelecek yıl M1A2T Abrams'ın ilk partisini almaya hazırlandığını duyurdu.

Tayvan Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre Doğu Asya ülkesi, 2024 yılında 38, 2025 yılında 42 ve 2026 yılında adet olmak üzere toplamda 108 adet Abrams tankını teslim alacak. Halihazırda bir grup Tayvanlı askeri personel, tank eğitimleri kapsamında ABD'de bulunuyor. Personeller eğitinlerini tamamlaması sonrası eğitmen olarak görev yapmak üzere Tayvan'a dönecekler.

Abrams tanklarının satın alınması, Tayvan'ın kuzey kıyısındaki savunma yeteneklerini güçlendirme ve ulusal savunmayı geliştirme çabalarının bir parçası. 

Tayvan Ordusu, M1A2T tanklarının daha iyi manevra kabiliyetine sahip olacağını, savaş alanındaki hızlı gelişmelere ayak uydurabileceğini, ordunun genel muharebe kabiliyetini artıracağını, müşterek muharebe etkinliğini ve ateş gücünü artıracağını öngörüyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Abrams ile Çin'in ana muharebe tankı Type 99 arasında karşılaştırmalı bir değerlendirme yaptığını ve ateş gücü, koruma ve hareket kabiliyeti açısından Abrams'ın üstün olduğu sonucuna vardığını açıklamıştı.

Tayvan'ın kendi toprağı olduğunu iddia eden Çin, demokratik olarak yönetilen adayı Pekin yönetimini kabul etmeye zorlamak için son üç yılda askeri ve siyasi baskıyı artırdı. Bölgede tansiyonun yükselmesi sonrası Tayvan, en önemli müttefiki olarak gördüğü ABD'den adaya silah, füze ve roket sistemi, hava savunma sistemi gibi savunma ürünleri sağlanması için sıkı ilişkiler yürütüyor.