Tayvan, son zamanlarda artan Çin tehdidine karşı istihbarat, keşif ve gözetleme yeteneklerini geliştiriyor.

Taiwan News tarafından yapılan haberde, Tayvan'ın  ABD ile 4 adet MQ-9B SeaGuardian İHA tedariki için 500 milyon dolarlık anlaşma imzaladığı ifade edildi.

İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

Habere göre, Demokratik İlerleme Partisi Milletvekili Wang Ting-yu, 31 Ağustos Çarşamba günü resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada iki ülke arasında gerçekleşen yoğun müzakereler sonrası, Tayvan Savunma Bakanlığı'nın anlaşmayı imzaladığını duyurdu.

Bu kapsamda Tayvan Savunma Bakanlığı’nın ABD’den bir askeri heyeti Tayvan’daki Amerikan Enstitüsünde resmi tedarik sözleşmesini imzalamak için davet ettiği aktarıldı. Sözleşmenin 24 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe girdiği ve 2025 yılında teslimatların başlayacağı belirtiliyor. Ek olarak teslimatların 2029 yılında tamamlanacağı ve sözleşmenin gerekli bakım, eğitim ve yer kontrol istasyonu ekipmanlarını da kapsadığı aktarıldı.

4 adet MQ-9B SeaGuardian tedariki ile Taipei hükümeti, Tayvan Hava Kuvvetleri'nin istihbarat, keşif ve gözetleme yeteneklerinin büyük ölçüde iyileşmesini bekliyor.