Tayvan Savunma Bakanlığı sözcüsü Batı Pasifik bölgesinde F-5 jeti ile yaşanan bir kaza sonrasında pilotun hastaneye kaldırıldığını ancak acilde geçen saatlere rağmen pilotun kurtarılamadığını açıkladı.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre kaza sonrasında Tayvan'ın eski hava araçları hakkındaki endişeler arttı. Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre Tayvan'ın hava savunma ve tanımlama bölgesine Çinli jetler ekim ayı içerisinde 19 sefer giriş yaptı.

Ocak ayında kötü hava koşulları nedeniyle yaşanan bir helikopter kazası sonucunda, Tayvan en önemli askeri yetkililerinden biri ile birlikte 12 kişiyi daha kaybetmişti. Temmuz ayında ise askeri tatbikatlar esnasında başka bir helikopter kazası sonucu 2 pilot hayatını kaybetmişti.

Tayvan, savunma araçlarında tasfiye uygulayacak

Kimliği belirtilmeyen bir askeri kaynağa göre, bu sene sipariş edilen 66 adet F-16V jetinin ABD tarafından teslimatının tamamlanması sonrasında; Tayvan, eski F-5 jetlerini emekliye ayırmayı planlıyor. F-16V jetlerinin teslimatının tamamlanması için planlanan vakit 2026 yılı.

Tayvan'ın F-5 jetleri 1970'lerden beri kullanımdaydı. Şu anda ise çoğunlukla eğitim için kullanılmaktaydı. ABD'nin 1989 yılında F-5 üretimini durdurması Tayvan'ın jetleri için parça bulmasını zorlaştırdı.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

Janes tarafından hazırlanan bir rapora göre, Tayvan'ın filosunu destekleyebilmek için F-5 jetlerinin üretimine yeniden başlanması düşünüldü. Ancak Tayvan'ın F-35 jetleri için bulunduğu talepler ABD tarafından reddedilmişti. ABD, sorunun çözümünü Tayvan'ın filosuna yeni yükseltmeler getirmekte ya da Lockheed Martin'in yeni F-16 jetlerinde görüyor.

Trump yönetimi esnasında 66 F-16 jetinin Tayvan'a satışına onay verilmişti. 1992 yılında ise George H.W Bush 150 adet F-16 jetinin satışına onay verilmişti. Obama döneminde ise 5.3 milyar dolarlık bir anlaşma ile 140 adet F-16 jeti için güncelleme getirilmişti.

ABD'nin Tayvan'a yaptığı her türlü silah satışına karşı olan Çin, bu hafta 1.8 milyar dolarlık silah satışı sonrasında Boeing Co., Lockheed Martin ve Raytheon'a yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.