Sahip olduğu denizaltıların bir kısmı II. Dünya Savaşı döneminden kalma olan Tayvan, yerli denizaltı geliştirmek ve böylece denizaltı gücünü modernize etmek için çalışmalarını sürdürmekte. Tayvan’ın topraklarını kendi alanı olarak kabul eden Çin’in ise elinde nükleer silah kullanabilecek güce sahip deniz araçları bulunuyor.

Taiwan News’in haberinde yer alan bilgilere göre, Tayvan Savunma Bakanı yaptığı açıklamada Tayvan’ın yerli denizaltı projesine Avrupa ve ABD yardım sağladı. 2018 yılında ABD hükümeti Tayvan’ın yerli denizaltı projesine dahil olabilmeleri için kendi savunma sektörüne izin vermişti. Hangi Amerikan şirketlerinin denizaltı programına dahil olduğu bilinmese de ABD’nin programa dair önemli parçaları sağlayarak Tayvan’ı güvence altına aldığı düşünülüyor.

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

Daha öncesinde Tayvan’ın yerli denizaltı projesi için Kuzey Kore’den yardım aldığı basında gündeme getirilmişti; ancak 2 Nisan’da Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile iddialar yalanlandı. Tayvan denizaltı projesi için sadece ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden yardım aldığını Kuzey Kore ile hiçbir şekilde denizaltı konusunda görüşme yapılmadığını ve yapılmayacağını belirtti.