Doğu Çin Denizi'nde gerilim sürerken Tayvan donanması Yushan isimli çıkarma gemisinin, çıkarma platformlarının (LDP) testlerine başladı.

Tayvanlı askeri bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, geminin statik testleri başarıyla geçmesi durumunda Eylül ayı başlarından itibaren Tayvan donanmasına teslim edilmesi bekleniyor.

İspanya'dan Mistral 3 hava savunma füzesi tedariki İspanya'dan Mistral 3 hava savunma füzesi tedariki

10.600 tonluk çok maksatlı amfibi çıkarma gemisinin şu anki kurulan yeni sistemlerinin sorunsuz çalıştığından emin olmak için askeri bir limana demirlendiği açıklandı.

Tayvan ordusu tarafından geminin adalara malzeme ve personel taşıma, acil durumlarda insani yardım misyonlarına katılmaktan sorumlu olacağı açıklandı.

Tavyan merkezli SBC Corp tarafından geçen yıl Nisan ayında denize indirilen Yushan, Tayvan donanması için inşa edilen dört yerli LPD’den ilki, ancak testler devam ederken henüz orduya teslim edilmedi.

153 metre uzunluğundaki gemi saatte 21 knot (38.89 km) azami hıza ve 11.265 kilometre menzile sahip. AAV7 amfibi silahlı personel taşıyıcı ve 673 asker taşıma kapasitesine de sahip olan gemi ayrıca bir MK-75 76mm top, iki MK-15 Phalanx yakın silah sistemi ve iki TC-2N füze sistemi ile donatılabilir.