ABD, Tayvanlı askerleri kendi topraklarında eğitebilir!

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Ukrayna'ya zırhlı araç sevkiyatını veto etti Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Ukrayna'ya zırhlı araç sevkiyatını veto etti

İki kanatlı ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu, Salı günü yayınladığı yıllık raporunun bir parçası olarak Kongre'ye bu öneride bulundu ancak Tayvan'ın ise yüzlerce askeri ABD'de eğitime gönderme planları olabilir.

Komisyon Başkanı Carolyn Bartholomew gazetecilere yaptığı açıklamada önerinin Tayvan'ın silahları teslim aldıktan sonra kullanmaya hazır olmasını sağlamayı amaçladığını belirterek "böylece silahların teslim alınmasıyla operasyonel hale gelip sahada kullanılabilmesi arasında bir gecikme yaşanmayacak" dedi.

tayvan askeri

Bartholomew, "Ukrayna'da yaşananlardan herkesin çıkardığı ders, orduların alacakları ileri teknolojilere sahada ihtiyaç duymadan önce eğitilmelerinin gerçekten önemli olduğudur, çünkü korkunç bir gecikme söz konusudur" dedi.

Bartholomew’in bahsettiği gecikme, Tayvan'ın ABD’den satın almayı kabul ettiği ancak tedarik zinciri sorunları, satın alma gecikmeleri ve Yabancı Askeri Satışlar sürecindeki uzun incelemelerinin bir araya gelmesi nedeniyle henüz alamadığı çok sayıda silahtan oluşan yaklaşık 19 milyar dolarlık satış birikimini ifade ediyor.

 Komisyonun başkan yardımcısı Alex Wong, Defense News'e verdiği demeçte, özellikle F-16 savaş uçaklarına atıfta bulunarak, "Şu anda Tayvan kuvvetlerinin belirli silah platformları üzerinde eğitimi söz konusu; bu daha önce görülmemiş bir şey değil. Ancak teslim edilmemiş silah sistemleri konusunda henüz bir eğitim söz konusu değil.” dedi.

Wong, komisyonun önerisinin "geçmişte teslim ettiğimiz F-16'larda sahip olduğumuz şablonu alacağını" ve bunu yeni silah sistemlerine uygulayacağını söyledi.

Tayvan'ın (tahmini 8 milyar dolarlık) 66 adet yeni F-16 savaş uçağı alımı, toplam silah satışı birikiminin önemli bir bölümünü oluşturuyor.

bayrak

Askeri Manevralar

The Wall Street Journal'ın haberine göre Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-Cheng Şubat ayında gazetecilere yaptığı açıklamada Taipei'nin silah sistemleri ve askeri operasyonlar konusunda ABD'de eğitim almak üzere açıklanmayan sayıda asker gönderdiğini söyledi.

Tayvan Yasama Meclisi'nin iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi'nden bir üyesi olan ve Savunma Komitesi'nde görev yapan Wang Ting-yu geçen hafta BBC'ye verdiği demeçte Tayvan'ın ABD'ye iki tabur kara birliği göndermeyi planladığını söyledi. Tayvan'da bir tabur 600 askerden oluşabiliyor ve bu da ABD'de eğitim gören Tayvanlı asker sayısında önemli bir artışa işaret ediyor.

Wang, "ABD, askeri kapasitemizi geliştirmemiz gerektiğini vurguluyor. Pekin'e birlikte durduğumuza dair stratejik netlik içeren açık bir mesaj gönderiyor," ifadelerini kullandı.

Ne Tayvan'ın Washington'daki diplomatik ofisi ne de Pentagon, Tayvanlı askerlerin ABD topraklarında eğitilmesi hakkında henüz bir doğrulama ya da yalanlama yapmadı.

abd tayvan cooperationNot: Görsel, yapay zeka tarafından üretilmiştir. Bir gerçekliği yansıtmamaktadır.

Pentagon sözcüsü John Supple Defense News'e verdiği demeçte "Belirli operasyonlar, angajmanlar ya da eğitimler hakkında yorum yapmıyoruz, ancak Tayvan'a desteğimizin ve Tayvan'la savunma ilişkimizin Çin Halk Cumhuriyeti'nin oluşturduğu mevcut tehdide karşı uyumlu olmaya devam ettiğini vurgulamak isterim. Tayvan'a olan bağlılığımız kaya gibi sağlamdır" dedi.

Çin Tayvan'ı haydut bir eyalet olarak görüyor ve gerekirse güç kullanarak geri almakla tehdit ediyor. Başkan Xi Jinping, Çin ordusunun Tayvan'a karşı olası bir operasyona hazır olacağı yıl olarak 2027'yi belirledi.

Çin, ABD-Tayvan askeri ilişkilerine sık sık itiraz ediyor ve adayı bağımsız bir devlet olarak tanıdığı şeklinde yorumladığı eylemlere karşı özellikle hassas bir tavır sergiliyor.