Tayvan medyası, Chung-Shan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ou Yang Li-hsing'in iş gezisi için gittiği Ada'nın güneyindeki Pingtung vilayetinde hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Bu yılın başında şirket yetkilisinin başkan yardımcılığı görevini üstlenen Ou Yang Li-hsing'in birçok füze projesinden sorumlu olduğu kaydedildi. 

Rusya: “Ukrayna’daki İngiliz askerleri meşru hedef olabilir” Rusya: “Ukrayna’daki İngiliz askerleri meşru hedef olabilir”

Ou Yang'ın ölümünün, Çin'in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a ziyaretinin ardından Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlattığı bir döneme denk gelmesi dikkati çekti.

Ou Yang'ın ölümünün ardından yetkililer tarafından soruşturma başlatıldı. Ou Yang'ın suikast sonucu hayatını kaybettiği düşünülse de yetkililer 57 yaşındaki Ou Yang'ın kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini ve otel odasında herhangi zorlama izine rastlanmadığını kaydetti. Ailesi de yaptığı açıklamada Ou Yang'ın kalp rahatsızlığı bulunduğunu ve daha önce de kalp krizi geçirdiğini belirtti.

Chung-Shan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsünün, artan Çin tehdidi karşısında Tayvan ordusunun savaş kabiliyetinin artırılması için üretim kapasitesini bu yıl 2 katına çıkararak yılda 500'e yakın füze üretmeyi hedeflediği belirtildi.