Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları yeni nesil teknolojilerin hayata geçmesini sağlıyor.

Ülkemizin de denizlerdeki en büyük ihtiyaçlarından biri olan Açık Deniz Karakol Gemileri için önemli aşamalar katedilmiş durumda.

Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ortaya çıkmış “Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi” Mavi Vatan’ın güvenliği hususunda önemli bir kuvvet çarpanı olacak.

Proje kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmek üzere 10 adet Açık Deniz Karakol Gemisi’nin üretilmesi hedefleniyor.

Halihazırda iki gemi için sözleşme yapılmış durumda.

İmzalanan sözleşmeye ek olarak AKHİSAR Açık Deniz Karakol Gemisi’nin, kritik tasarım aşaması tamamlandığını ve projede üretime geçildiği de ASFAT A.Ş. tarafından açıklandı.

ASFAT A.Ş. resmi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada,

“Bugün itibarıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyacına yönelik olarak yüksek yerlilik ve gelişmiş teknoloji ile inşa edilecek Açık Deniz Karakol Gemilerinin kritik tasarım aşaması tamamlandı ve üretime geçildi. Mavi vatana, Deniz Kuvvetlerimize ve milletimize hayırlı olsun!” ifadelerine yer verildi.

Hindistan’dan 27,6 milyar dolarlık dev silah alımı Hindistan’dan 27,6 milyar dolarlık dev silah alımı

Açık Deniz Karakol Gemilerinin ilki olacak AKHİSAR Açık Deniz Karakol Gemisi’nin 2023 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

Gemi 76 milimetrelik baş topuna ve helikopterler ile insansız hava araçlarının kullanımı için bir helikopter pistine sahip olacak.

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tasarımı baz alınarak geliştirilen Açık Deniz Karakol Gemisi, daha sade silah ve sensör yüküne sahip olacak.

Ayrıca Açık Deniz Karakol Gemileri; İstihbarat Gözetleme ve Keşif (İGK), Arama Kurtarma, Terörizimle Mücadele, Denizde Denetim Harekatı ve Deniz Özel Harekatı gibi başlıca görevlerde kullanılacak.

Deniz Hava Harekatı, Elektronik ve Akustik Harp, Kara Bombardımanı, Asimetrik Tehditlere Karşı Savunma, Deniz Nakliyatının Korunması, Amfibi Harekat Kapsamında Destek ve Eğitim gibi faaliyetlerde de kullanılacak olan Açık Deniz Karakol Gemileri; dayanıklılığı, yüksek denizcilik kabiliyeti ve düşük radar kesit alanı gibi özellikleri ile ön plana çıkıyor.