Mavi Vatan’ın kalesi TCG ANADOLU, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

İstanbul Tuzla’daki SEDEF tersanesinde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir başta olmak üzere birçok bakan ve üst düzey yetkili katıldı. 
DJI_0801.00_01_27_06.Still002

Törende konuşma yapan Demir, TCG Anadolu gemisinin Deniz kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan gemiler içerisinde ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, aynı zamanda silahlı kuvvetleri için çok önemli bir güç çarpanı olacağını belirtti.

Savunma Sanayii Başkanlığı olarak, hizmete alınan TCG ANADOLU’nun Cumhuriyetin 100. Yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterine kazandırılmış olmasının gururunu yaşadığını vurgulayan Demir, güvertesinde çok sayıda tank, zırhlı amfibi hücum aracı, helikopter ve insansız hava aracı taşıyabilmesi ve geminin havuz bölmesinde konuşlanabilen çıkarma gemileri sayesinde Türkiye’nin küresel güç aktarma kabiliyetini elde ettiğini söyledi.
DJI_0245

TCG ANADOLU’nun dünyanın ilk SİHA gemisi haline gelmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Savunma Sanayii Başkanı Demir şunları söyledi:

Letonya, IRIS-T sistemi için Almanya’ya sipariş verdi Letonya, IRIS-T sistemi için Almanya’ya sipariş verdi

Bununla birlikte, TCG ANADOLU’nun üzerine iniş kalkış yapacak SİHA’larla birlikte dünyada ilk kez bir “SİHA Gemisi” haline gelmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bunun için Bayraktar TB3 SİHA, KIZILELMA Muharip İnsansız Savaş Uçağı ve HÜRJET Hafif Taarruz Uçağının ilk uçuşlarını bu yıl içerisinde yapmalarını müteakip bu platformların da TCG ANADOLU’ya entegre edilmesine yönelik çalışmaları yürüteceğiz.

“TCG İstanbul’u bu yıl içinde envantere almayı planlıyoruz”
1611846694_img2298

TCG İstanbul’u bu yıl içinde envantere almayı planladıklarını belirten Demir sözlerine şu şekilde devam etti: 

"Ülkemizin ilk milli Fırkateyni olan İSTANBUL’u  bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine almayı hedefliyoruz. Projenin devamı olan MİLGEM Altıncı, Yedinci ve Sekizinci Gemilerin de bugün inşa sürecini başlatıyoruz.

Bu ölçekte bir programın, sözleşme görüşmeleri ile sözleşmenin imzaya hazır olma sürecinin yaklaşık 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladığımızın altını huzurlarınızda çizmek istiyorum.

Bu gemiler ilk defa Özel Sektör Tersanelerimizde, dünyada eşine az rastlanır yöntemle eş zamanlı olarak inşa edilecek ve üç  gemi üç  yıl içinde teslim edilecektir.

Tüm sensör ve silah sistemini milli olarak geliştirdiğimiz İSTİF Sınıfı Fırkateynlerimizi artık milli hava savunma kabiliyetleri ile de donatacağız. Kapasite ve birikimiyle her vatandaşımızı gururlandıran savunma sanayiimize, bölgesel ve küresel çapta gösterilen ilgi ve alaka bu başarıyı teyit eden bir diğer husustur. Her geçen gün, savunma sanayii ürünlerimizin ihracatı artmakta olup, bu yıl içerisinde hizmete alacağımız platformların da etkisiyle deniz platformlarının bu artıştaki payının daha da fazla olacağına inanıyorum. 

Kendi içinde ilkleri barındıran bu projelerin başarıyla yürütülmesini sağlayan Başkanlığımız personeline, tersanelerimize, vakıf ve özel şirketlerimize, KOBİ’lerimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.

Destekleri ve katkıları için Milli Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensuplarımıza şükranlarımı sunuyorum."