Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak FNSS tarafından tasarlandı.

ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olarak geliştirildi. ZAHA harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve aradaki mesafeyi yüksek süratle katederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor.

Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyorSuda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya denizde 7 knot, karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırıyor. Yüzde 60 dik eğim tırmanabilen ve yüzde 40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebiliyor. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücünde performans gösteriyor.

ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona göre harekat sağlıyor.