Eurofighter’a elektronik harp eklentisi geliyor  Eurofighter’a elektronik harp eklentisi geliyor 

Mavi Vatan’ın güvenliği ve deniz harbinin koşulları, Türk savunma sanayiinin denizcilik alanında özgün çözümler üretmesini sağlıyor.

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları savunma sanayiini şekillendiriyor, atılan yerlilik adımları ise özgün çözümleri beraberinde getiriyor.

Bu çözümlerin en önemlilerinden olan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi DERYA’nın inşa çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada;

“Donanmamızın 2. Büyük Gemisi olacak Denizde İkmal Muharebe Destek Gemimiz DERYA’nın inşası tüm hızıyla devam ediyor.

DERYA’nın Cumhuriyetimizin 100. Yılında envantere girebilmesi için var gücümüzle çalışıyor, 2023'e sağlam adımlarla ilerliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen başlatılan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DIMDEG) Projesi kapsamında, TCG DERYA (A-1590) Gemisinin inşa faaliyetleri devam ediyor.

28 Haziran 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Sefine Tersanesi arasında imzalanan sözleşme kapsamında inşa faaliyetleri başlayan TCG DERYA’nın alt sistemleri de yerli ve özgün olarak geliştiriliyor.

İki adet ASELSAN GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (CIWS) ve iki adet ASELSAN STOP 25mm’lik Stabilize Top Sistemi ile donatılacak olan TCG DERYA, tıpkı TCG BAYRAKTAR ve TCG SANCAKTAR Tank Çıkarma Gemileri gibi iki adet CIWS’e sahip olacak.

TCG DERYA, bu sayede gemisavar füze gibi tehditlere karşı etkin bir şekilde korunabilecek. TCG DERYA’nın, 2024 yılının ilk çeyreğinde envantere alınması planlanıyor.

Gemi ayrıca insansız deniz araçlarının konuşlandırılacağı bir platform olacak.