MİLGEM Ada sınıfı korvetlerinin ikinci faz devamı niteliğinde olan MİLGEM İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn Projesi'nde yeni dönem başladı.

Hava savunma harbinin mavi vatandaki en önemli unsurlarından olacak TCG İstanbul, ilk seyir denemesini yaptı.

23 Ocak 2021 tarihinde denize indirilen TCG İSTANBUL İSTİF Sınıfı Fırkateyn 20 Haziran’da yapılacak tören ile ilk seyir denemesini gerçekleştirdi.

Ayrıca 3 adet İ Sınıfı Fırkateynin; Anadolu Tersanesi, Sedef Tersanesi, Sefine Tersanesi, TAİS Ortak Girişimi ve STM'nin ortaklığında inşa edilecek.

Proje ortaklarından olan Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerinin her biri eş zamanlı olarak 1 adet İ Sınıfı Fırkateyn inşa edecek.

midlas istif

SİPER ve MİDLAS entegre edilecek

Hava savunma harbi başta olmak üzere bütün temel harp programlarına yönelik çalışmalar yapabilecek İ Sınıfı Fırkateynler, SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi ile donatılacak.

İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak

SİPER entegrasyonu ile İ Sınıfı Fırkateynler, hava soluyan hedefleri 100+ km uzaklıktan imha edebilme kabiliyetine sahip olacak.

SİPER’in haricinde MİDLAS'ı bünyesinde bulunduracak İ Sınıfı Fırkateynler, hava savunma harbi konusunda Türk Deniz Kuvvetleri’ni farklı bir boyuta taşıyacak.

ASELSAN ve ROKETSAN iş birliği ile geliştirilen MİDLAS, İ Sınıfı Fırkateynler ve TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi başta olmak üzere birçok muharip savaş gemisinde kullanılacak olan füzeler için geliştirilen bir dikey atım sistemi olarak biliniyor.