Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

Türk Donanması'nın vurucu güçleri; Akdeniz'de ortak eğitim faaliyetleri kapsamında kabiliyetini sergilemeye devam ediyor.

Millî Savunma Bakanlığı; TCG SALİHREİS fırkateyninin BM Lübnan Geçici Görev Kuvveti (UNIFIL) görevi kapsamında, Lübnan açıklarında Lübnan Hava Kuvvetlerine ait helikopter ile “Dikey İkmal Eğitimleri” icra ettiğini duyurdu.

Resim

MSB'nin resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "TCG SALİHREİS fırkateynimiz, Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Kuvveti (UNIFIL) görevi kapsamında, Lübnan açıklarında Lübnan Hava Kuvvetlerine ait helikopter ile 'Dikey İkmal Eğitimleri' icra etti." ifadesine yer verildi.

TCS SALİHREİS

Adını Akdeniz'i Türk Gölü'ne çeviren komutanlardan biri olan Fas Fatihi Salih Reis'den alan TCG SALİHREİS; Barbaros sınıfı fırkateynlerden biri olup 115 metre boy, 15 metre en, 4,5 metre drafta ve 18 knot ile 4100 deniz mili menzile sahiptir.

Su üstü gemilerine ve uçaklara karşı kullanılabilen güdümlü mermilerden korunması için gerekli silah ve sensör sistemlerine sahip olan TCG SALİHREİS; Yavuz sınıfının geliştirilmiş, eksikleri giderilmiş, büyütülmüş versiyonudur.
Barbaros sınıfı gemilerin üçüncüsü olan TCG SALİHREİS; 22 Temmuz 1998'de göreve başladı.