Karadeniz Ereğli’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu TCG TURGUTREİS’in liman ziyareti ile kutlanıyor.

Yavuz Sınıfı Fırkateynlerin en önemlilerinden olan TCG TURGUTREİS’in liman ziyaretinde, Deniz Kuvvetleri personelleri ve Ereğli halkı bir araya geldi.

Birçok aktivitenin yapıldığı yıl dönümü etkinliği kapsamında Ereğli’ye gelen TCG TURGUTREİS’in liman ziyareti Millî Savunma Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu

Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Karadeniz Ereğli’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102’nci Yıl Dönümü kapsamında Karadeniz Bölge Komutanlığı personelinin katılımıyla Atatürk Anıtı önünde anma etkinlikleri icra edildi.

Etkinlikler kapsamında TCG TURGUTREİS fırkateynimiz Karadeniz Ereğli Limanı’na demirledi.” ifadelerine yer verildi.

Yavuz Sınıfı Fırkateynler

1987’den beri ülkemizde hizmet veren Yavuz sınıfı fırkateynler, saaatte 27 knot (50 km/sa) hıza ulaşabiliyor ve toplamda 180 kişilik (29 subay, 151 asker) müretabat kapasitesiyle etkin hizmette bulunuyor.

Yavuz sınıfı fırkateynler Türk-Alman iş birliğiyle tasarlandı, ikisi Türk ikisi alman yapımı olmak üzere toplamda 4 adet fırktateynden oluşuyorlar.

TCG Fatih (F-242) ve TCG Yıldırım (F-243) fırkateynleri Gölcük Tersanesinde inşaa edilen Türk yapımı gemiler iken TCG Yavuz (F-240) ve TCG Turgut Reis (F-241) Alman yapımı fırkateynlerdir.

Silahlar:

  • 1 adet 127 mm ana baş topu
  • 4 namlulu 25 mm 3 adet Sea Zenith Ciws
  • 4-8 adet Harpoon gemisavar füzesi
  • 8 hücreli Mk-29 lançerinde 16 adet RIM-7 Sea Sparrow hava savunma füzesi
  • 2 adet 3’lü Mk-46 hafif torpido