Türk Deniz Kuvvetleri’nin lojistik gemi ihtiyaçları kapsamında başlatılan Lojistik Destek Gemisi Projesi’nde yeni bir aşama katedildi.

STM ana yükleniciliğinde geliştirilen Lojistik Destek Gemisi Projesi’nin ikinci gemisi TCG ÜTĞM ARİF EKMEKÇİ (A-575) bayrak çekme töreninin ardından, Gemi Kabul Testleri için Mavi Vatan'da ilk seyir tecrübesine çıktı.

STM resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Ana yükleniciliğini üstlendiğimiz, Lojistik Destek Gemisi Projesi’nin ikinci gemisi TCG ÜTĞM ARİF EKMEKÇİ (A-575) bayrak çekme töreninin ardından, Gemi Kabul Testleri için Mavi Vatan'da ilk seyir tecrübesine çıktı.” ifadelerine yer verildi.

Lojistik Destek Gemisi Projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ancak sözleşmenin imzalandığı tersane ile teslim aşamasına gelinemeyen, 2 adet Lojistik Destek Gemisi Projesi’nin tamamlanarak, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi amacıyla, SSB ve STM arasında 9 Şubat 2021 tarihinde sözleşme imzalandı.

STM’nin yüklenicisi olduğu Lojistik Destek Gemisi Projesi’nde faaliyetler 24 Mart 2021 tarihi itibariyle başladı.

Proje çerçevesinde program yönetimi, tedarik, montaj, gemi donatım, entegrasyon, Testler ve ELD’den sorumlu ana yükleniciliği görevi STM tarafından yürütülüyor.

Gemilerin faaliyetleri ADA Tersanesi’nde sürdürülmekte olup, Lojistik Destek Gemisi Projesi'nin ilk gemisi TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574), 8 ay gibi kısa bir sürede tüm performans kriterleri test edilerek, 8 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen törenle, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

tcg üst arif ekmekçi denize indirlme

Projenin ikinci gemisi ÜTĞM. ARİF EKMEKÇİ’nin (A-575) ise 2024 yılının ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor.

Lojistik Destek Gemisi Projesi, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ikmal ve lojistik kabiliyetlerini arttırmak amacıyla başlatıldı.

106,51 metre boya, 16,80 metre genişlikte olan gemiler, 82 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptir. Gemilerde, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş ve ikmal yapmasına olanak sağlayan bir helikopter platformu bulunuyor.

12+ deniz mili sürate ve 9500 deniz mili seyir siasına sahip olan gemilerde 2 adet 12,7 mm ASELSAN STAMP silah sistemi bulunuyor.

18 ton kaldırma kapasiteli vincin bulunduğu gemiler; 8 adet konteyner, 631 ton içme suyu, 336 ton JP-5 helikopter yakıtı ve 4.036 ton F-76 yakıtı taşıma kapasitesine sahip.

Dz. Kd. Üsteğmen Arif Ekmekçi Kimdir?

Dz. Kd. Üsteğmen Arif Ekmekçi, “Denizkurdu Tatbikatı” sırasında denizaltı eğitimi yapıldığı esnada, Amasra’da 15 Nisan 1993 tarihinde kayboldu. Ekmekçi, yapılan arama çalışmalarına rağmen bulunamadı.

KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan

Birkaç yıl önce Amasra açıklarında balıkçıların ağlarına bir ceset takıldı. Kıyıya çıkarılan cesedin bacaklarında, dalgıç elbisesine rastlandı. Kaldırıldığı Adli Tıp Kurumunda, aile üyelerinden alınan örnekler ile karşılaştırılarak DNA testi uygulanan cesedin, Dz. Kd. Üsteğmen Arif Ekmekçi’ye ait olduğu belirlendi.