TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, yerli motorlar ve kullanılacakları platformlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gebze Teknik Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Zirvesi'nde konuşan TEI Genel Müdürü Faruk Akşit, ''AKINCI'nın C tipinin motorlarının her biri 170 beygir olmak üzere 2 adet TEI-PD170 turbo dizel motor kullanılacak.'' ifadelerini kullandı. TUSAŞ'ın motor üretim noktasında geldiği aşamaya da değinen Akşit, "Bugüne kadar TUSAŞ, Türk Hava Kuvvetleri ve Baykar'a 100'e yakın İHA motoru ürettik.'' değerlendirmesinde bulundu.

TEI-PD170

GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı

Başta TUSAŞ’ın ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılaması hedeflenerek Türkiye’nin ilk yerli ve millî havacılık motorunu geliştirmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle başlayan projenin çıktısı olan TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru, 172 HP (±2) güç üretme kapasitesine sahip.

İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer alan TEI-PD170, iki kademe seri turboşarj sistemine sahip. JP-8 veya Jet-A1 yakıtlarıyla çalıştırılabilen TEI-PD170 motoru, 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. TEI imkânlarıyla üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip olan, sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen TEI-PD170 motoru, 45 bin ft. tavan irtifaya sahip.

8 bin saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına gelen TEI-PD170 motoru, ANKA platformu ile ilk uçuşunu 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirmiş olup, uçuşlarını sürdürüyor.