Türkiye, uçak motoru alanında uluslararası iş birliklerine devam ediyor.

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) ile General Electric Aerospace, TEI'nin F-16 ve F-15 savaş uçakları işleten birçok ülke için F110 Depo Seviyesi Bakım hizmetleri yürütme lisansının süresini uzatan bir anlaşmaya vardı.  İş birliği, TEI ile askeri motor hizmetlerinde uzun vadeli ortağı GE Aerospace arasındaki bağları daha da güçlendirecek.

GE Aerospace tarafından yapılan açıklamada, TEI'nin GE Aerospace ile ortaklaşa Türk savunma sanayiini destekleyen uzun yıllara dayanan deneyimini kullanan, dünyanın önde gelen bir savunma gücü üreticisi olduğunu vurguladı. TEI ve GE Aerospace'in uzun yıllardır başarılı bir iş birliği içinde olduğu belirtilirken iki şirketin küresel olarak F110 motor hizmet içi desteğinin desteklenmesinde kritik bir rol oynamaya hazır olduğu ifade edildi.
TEI, MRO (Bakım,Onarım ve Tadilat) alanında kanıtlanmış bir kimliğe sahip ve GE sertifikalı bir hizmet sağlayıcı olarak lisans kapsamına giren birçok ülke için F110 Motor MRO hizmetleri sunabiliyor. General Electric tedarikçi ağında bölgesel bir F110 Deposu olarak tanınan TEI, Motor Yapısal Bütünlük Programı ve Hizmet Ömrü Uzatma Programı ile ilgili görevleri yerine getiriyor.

Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor

İmzalanan sözleşme ile konuşan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, "'Bölgesel Depo' olarak F110 MRO tedarikçi ağının bir parçası olmaktan ve F110 operatörlerinin hizmet ihtiyaçlarını karşılamak için uzun süreli ortağımız GE ile birlikte çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Artan talepler nedeniyle kapasite ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, F110 motorları için sınıfının en iyisi olan hizmetimizi zamanında teslimat, en yüksek kalite standartları, rekabetçi fiyat seviyeleriyle ve düşük dönüş süreleriyle sağlamaya kararlıyız. Türk Hava Kuvvetleri'nin tüm F-16 Uçak filosu için F110 motor üretimi gerçekleştiren ve F110 Motor MRO'su için bölgedeki birçok ülke ile çalışan TEI, GE Aerospace'in küresel F110 Engine MRO kampanyalarında iş birliği yapması için doğru partner." ifadelerini kullandı.

TEI Genel Müdürü Akşit'in konuşması sonrası söz alan GE Aeropace Genel Müdürü Shawn Warren ise, "Dünya çapındaki F110 müşterilerimiz için bir MRO hizmet sağlayıcısı olarak güçlü bir üne sahip olan TEI ile uzun süredir devam eden ilişkimizi sürdürmekten gurur duyuyoruz. Bu anlaşma, uluslararası F110 operatörlerimizin bölgede gelişmiş destek ve hizmetlere sahip olmalarını sağlayacak." diyerek konuştu.

TEI, F110 motorlarının en büyük parça üreticilerinden biri olmasının yanı sıra GE'nin Black Hawk, Seahawk, Super Cobra ve Apache helikopterlerinde kullandığı T700 ve GE'nin kullandığı F110 motoru için sadece Türkiye'ye değil birçok ülkeye lisanslı MRO tesisi bulunuyor.