Türk savunma sanayii, havacılık motoru teknolojisinde de başarı basamaklarını çıkmaya devam ediyor.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Türkiye’nin ilk millî turbodizel havacılık motoru TEI-PD170, kesintisiz 35 saatlik uçuş saati ile millî bir havacılık motoru ile ulaşılan en uzun uçuş süresi rekorunu kırdı.

TEI-PD170 motoru, AKSUNGUR ile önceki uçuşlarında 30.000 feet irtifayı geçerek bu alanda da bir rekor kırmıştı.

F7HRfaKWQAANypT

TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru

Başta TUSAŞ’ın ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılaması hedeflenerek, Türkiye’nin ilk yerli ve millî havacılık motorunu geliştirmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle başlayan projenin çıktısı olan TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru; 172 HP (±2) güç üretme kapasitesine sahiptir.

ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi

TEI-PD170

İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer alan TEI-PD170, iki kademe seri turboşarj sistemine sahiptir. JP-8 veya Jet-A1 yakıtlarıyla çalıştırılabilen TEI-PD170 motoru, 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinin oldukça önünde yer almaktadır. TEI imkânlarıyla üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip olan, sivil havacılık standartları esas alınarak geliştirilen TEI-PD170 motoru, 45.000 ft. tavan irtifaya sahiptir.

8000 saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına gelen TEI-PD170 motoru, ANKA platformu ile ilk uçuşunu 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirmiş olup, sonraki yıllarda AKSUNGUR ile uçuşlara devam etmeye devam etti.