TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) savunma sanayii takipçilerine bir müjde daha verdi.

TÜBİTAK ve TEI iş birliği ile geliştirilen Türkiye'nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, 240mm çap ile 1342N itki kuvvetine ulaşarak sınıfında dünya rekoru kırdı.

Konu ile ilgili açıklama ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen Türkiye'nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, 240mm çap ile 1342N itki kuvvetine ulaşarak sınıfında dünya rekoru kırdı. TEI-TJ300; hava, deniz ve kara savunma sistemlerine uygulanabilecek.” dedi.

TEI-TJ300 Orta Menzilli Füze Motoru

TÜBİTAK desteği ile Eylül 2017’de TEI ve Roketsan arasında imzalanan protokole istinaden gerçekleşen iş birliği kapsamında, TEI-TJ300 OMGS (Orta Menzil Gemi Savar) Hava Solumalı Jet Motoru Projesi'ne başlandı.

MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında

Tamamen milli olarak tasarlanıp geliştirilen ve imal edilen turbojet motorun ilk prototip testi 25 Şubat 2020 tarihinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

TEI-TJ300, füze sistemlerine uyarlanılabilmesi için 240 mm kısıtlı çapta bu itki sınıfında güç üretebilen dünyadaki ilk motor olarak biliniyor.

Motor boyutlarındaki zorlayıcı kısıtlar, ilgili füze sisteminin kullanım alanını bir çok platforma uyacak şekilde genişletiliyor.

Ayrıca TEI-TJ300 motoru 5000 ft irtifada ses hızının %90’ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine de sahip.

Herhangi bir başlatıcı sisteme (marş motoru) ihtiyaç olmadan rüzgar etkisi (windmilling) ile başlayabilme özelliği platformun hem hava hem deniz hem de kara savunma sistemlerine uyglanabilmesini mümkün kılıyor.