TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.’de (TEI) görevli kalite mühendislerinin geliştirdiği yerli yazılım, yeni nesil yolcu uçaklarında motorun ağırlığını azaltıp yakıt verimliliği sağlayan blisklerin daha önce mekanik yöntemlerle gerçekleştirilen ölçümlerinin optik olarak yapılmasına imkan sağlayarak zamandan da tasarruf sağlıyor.

Son yıllarda kendi motorlarını geliştirme konusunda ciddi bir atılım kaydeden TEI, son 7 yılda irili ufaklı 10 kadar farklı milli motoru geliştirdi, tasarladı ve üretti.

COVID-19 salgını öncesindeki 2 yılda art arda dünya genelindeki orijinal motor üreticileri tarafından "dünyadaki en iyi tedarikçi" seçilen TEI, kalite süreçlerinde kendi yenilikçi ve öncü teknolojilerini kullanıyor.

Optik kalite ölçümünde öncü firma TEI

Yerli yazılımla, optik yöntemleri kalite ölçüm süreçlerine uyarlayan TEI, söz konusu süreci havacılık motorlarında onaylattı.

Optik yöntemlerle, mekanik yöntemlerle yapılabilen kalite ölçümünün üzerine çıkan TEI, General Electric gibi dünyaca ünlü firmalara da örnek oluyor.

TEI, kendi kalite mühendislerinin geliştirdiği yerli yazılıma sahip optik kalite ölçümünde dünyada öncü durumda.

TEI orijinal motor üreticiler grubunda

TEI, kendi ürettiği motorlarla tedarikçi liginden orijinal motor üreticiler grubuna çıktı. İlk olarak GÖKBEY helikopterinin motoru uçuşu yapıldığı anda bu geçişi tamamlanmış olacak.

Letonya, IRIS-T sistemi için Almanya’ya sipariş verdi Letonya, IRIS-T sistemi için Almanya’ya sipariş verdi

TEI; Boeing 737 ve Airbus A320 sınıfı ile Çinli Comac C919 gibi uçakların motorlarında, yani dünyada en çok satan uçaklar segmentinde yüzde 70'in üzerinde paya sahip olan LEAP motorun da dünya genelindeki en büyük motor parça tedarikçisi konumunda. Yani TEI, en çok satan motorun en büyük parça tedarikçisi.

Boeing Dreamliner gibi yeni nesil, büyük yolcu uçaklarında kullanılan yeni nesil GEnx motorunun da en büyük tedarikçisi TEI.

TEI ayrıca COVID-19 salgını sürecine rağmen 6 milyar dolar civarında bir siparişe ulaşmış bulunuyor.