Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu CEO'su Andrea Coscelli, Pazar günü yaptığı açıklamada İngiltere'nin, Facebook ve Google'ın herhangi bir ülkede devralmalarını engelleme gücünün olduğunu ve bunu kullanmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

This is Money tarafından yapılan habere göre Coscelli, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg tarafından İngiltere'ye yönlendirilen "teknoloji karşıtı ülke" suçlamasını eleştirdi. Amerikan teknoloji devlerinin çok fazla büyüdüğüne inanan Andrea Coscelli, düzenleyicilerin yeni şirketlere büyüme şansı vermesi gerektiğini belirtti.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Birleşik Krallık dışındaki ülkelere de etki edecek bir düzenleme

Coscelli, şuan yaşanan sorunun büyük şirketlerin yeni şirketlerin büyümesine olanak vermemesi olduğunu söyledi. Ayrıca Coscelli, çok fazla büyüyen bu şirketlerin ellerinde çok fazla veri bulunduğunun ve gelecekte rakipleri olabilecek şirketlere karşı erkenden harekete geçerek pazarın gelişmesini engellediklerinin altını çizdi. 

Dijital Piyasalar Birimi'nin internet firmalarının hakim konumlarını kötüye kullanmalarını engelleyeceğini aktaran Coscelli, müdahale edilecek şirketler Birleşik Krallık'ta olmasa bile teknoloji devlerinin rekabeti engellemesinin durdurulacağını söyledi. Aynı zamanda bunun şirketlerin ABD menşeli olmasıyla ilgisi olmadığını belirten yetkili, farklı bir ülkenin şirketi için de aynı durum olsa bunları savunacaklarını ifade etti.