ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek


Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi'nin İran'ın casusluk faaliyetlerine yönelik operasyonel soruşturma önlemleri devam ediyor.

Yürütülen araştırmalar sonucunda Azerbaycan için büyük önem arzeden askeri ve savunma anlamında yaşanan gelişmeleri anbean İran'a servis eden casuslar yakalandı.

Azerbaycan istibaratının peşine düştüğü zanlılar; Azerbaycan'ın petrol faaliyetlerinden, "askerî operasyon ve tatbikatlara" ve TEKNOFEST'te sergilenen ürünlere kadar pek çok önemli gelişmeler hakkında edindikleri bilgileri İran'a servis etti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre; Hazar Denizi Petrol Filosu'nda gemi kaptanı olarak görev yapan Zahir Askerov isimli kişi para karşılığında İran istihbarat üyeleriyle gizli iş birliğine girişti.

Askerov’un Azerbaycan’da faaliyet gösteren yabancı firma ve temsilcilikler ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Hazar Denizi'nde icra ettiği tatbikatların yeri ve saati ile petrol platformlarına taşınan yükler hakkında topladığı bilgileri cep telefonu aracılığıyla doğrudan İran istihbaratına aktardığı ifade edildi.

İran ile iş birliği içerisinde olanlardan bir diğeri Elnur Rasulov. Resulov, bir yakını ile birlikte belli meblağ karşılığında İran istihbaratına çalıştı. Resolov, bu süreç içerisinde Karadağ'da petrol ve gaz boru hatlarının geçtiği bölgelerin fotoğraflarını ve videolarını WhatsApp üzerinden sızdırdı. Bu yıl düzenlenen "TEKNOFEST Azerbaycan" festivalinde sergilenen Türkiye'nin yerli ve millî askeri platformlarının görüntülerini de İran istihbarına servis etti.

Bir dönemler dini eğitim için İran'da bulunan Bahtiyar Ağazade; Azerbaycan'da yaşanan siyasi gelişmeler, askeri birliklerin görev ve yerleri ve komuta kadrolarını İran'a sızdırdı.

Askerov, Resulov, Aghazadeh ve toplamda 5 şüpheli Azerbaycan Cumhuriyeti Ceza Kanunu'nun vatana ihanet suçu maddesi (274) gereği gözaltına alınarak tutuklandı.

Azerbaycan istihbaratının soruşturması devam ediyor.