TEKNOFEST, teknolojiye meraklı gençlere ilham olup yol açmaya devam ediyor.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Acıbadem Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, TEKNOFEST yarışmasında “Uluslararası Serbest Görev ve Liseler Arası İnsansız Hava Aracı” kategorisinde finale yükseldi.

Hürriyet'in haberine göre, orman yangınlarına anında müdahale için otonom döner kanat projesi geliştiren ve finale yükselen İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Acıbadem Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri TEKNOFEST’te yarışacak.

Bu yıl 21-26 Eylül arasında Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek olan TEKNOFEST 2021’e 35 kategoride 39 bin 684 takım başvurdu.

Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması’nda ulusal ve uluslararası lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri İHA teknolojileri ile belirledikleri bir görevi gerçekleştirecekler. Görevler takımlar tarafından belirlenecek ve uçuşlar manuel veya otonom olarak gerçekleşecek.

Şampiyon olan projeye ise 50 bin TL ödül verilecek.

Orman yangınlarına hızlı müdahale edilecek

TEKNOFEST’in Uluslararası Serbest Görev İHA kategorisinde finale yükselen İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Acıbadem Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Berra Avcılar, Nehir Naz Tabaş, Deniz Çelik, Hikmet Deniz Yıldız, Sarp Doruk Şahin, Nil Öztürk ve Zeynep Sude Üstün “Doğa Free Spirit” projesini ortaya koydular.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

Fizik Öğretmeni Merve Pınar’ın danışmanlığında sosyal sorumluluk bilinciyle projeye başlayan takım, orman yangınlarına anında müdahale için otonom döner kanat projesi geliştirdiler.

Orman yangınlarının Türkiye’de sık görüldüğünü söyleyen ve buna hızlı bir şekilde müdahale etmeyi amaçladıklarını belirten “Doğa Free Spirit” projesi Takım Kaptanı Berra Avcılar, “Dünya çapında orman yangınlarıyla mücadele ediliyor. Yangınların hızlı şekilde yayılmasını önlemek için hızlı müdahale teknikleri çok önemli. Ülkemiz, orman yangınlarının sıklıkla görüldüğü Akdeniz iklim kuşağında bulunuyor. Orman yangınlarının yayılmasındaki en önemli faktör örtü yangınları. Bizim amacımız da örtü yangınlarına hızlı ve etkili şekilde müdahale etmek.” dedi.

Liseler Arası İHA Yarışması’nda takımların iki farklı uçuş görevini yerine getirmesi gerekiyor. İlk görevde uçakların manevra kabiliyetleri test edilirken ikinci görevde belli bir ağırlığa sahip yükün önceden belirlenmiş alana bırakılması gerekiyor.

Kavramsal Tasarım Raporu, Detaylı Tasarım Raporu ve Uçuş Videosu aşamaları üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Acıbadem Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Ozan Aybek, İzgi Akarca, Yalçın Alpay Özdemir, Bartu Aksu, Doğa Başeğmez, Enes Karaca, Ece Akbudak ve Azra Yılmaz’ın geliştirdiği “Doğa'nın Kanatları” projesi ise TEKNOFEST Liseler Arası İnsansız Hava Araçları (İHA) kategorisinde yarışacak.

Projeye katılan ve takdir gören öğrencilerin okul müdürü Ali Rıza Lüle de şöyle bir açıklamada bulundu:

“Öğrencilerimiz hayallerini gerçekleştirmek için her yıl çeşitli disiplin ve kategorilerde gerçekleşen teknoloji yarışmalarına katılıyor ve binlerce öğrenciyle yarışıyorlar. Geliştirdikleri projelerle jüri üyeleri tarafından takdir görerek TEKNOFEST finalleri için hazırlık desteği almaya hak kazanan öğrencilerimiz; içinde üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 111 takım arasına girmeyi başardı. Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefliyoruz.”