Teknolojinin ilerlemesiyle yapay zeka çalışmalarının hızla geliştiği dünyada robotların dikkatleri üzerine çektiği görülüyor. Agence France-Press'in (AFP) Pax'ın raporuna dayandırılan bilgiye göre dünya çapında şirketlerin geliştirdikleri silahları tehlike oranı sınıflandırıldı.

Yayımlanan Agence France-Press’in raporunda silahların tehlike dereceleri, kaygıları artırdığı ve insanların hayatlarını olumsuz etkilediği yer alıyor. Raporun detaylarında ateşli silahların oluşturduğu kaygı düzeyi saptanıyor. Raporunu sonucuna bakıldığında da global dünyada Amazon ve Microsoft yüksek kaygı düzeyinde yer alan şirketler arasında bulunuyor. Bu kaygıdan kurtulmak için Amazon, Intel ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri yapay zeka üzerinde çalışmalar yapıyor.

Teknoloji şirketleri de yapay zeka ile birlikte birçok alanda robotlar üzerinde çalışmalarını hızlandırdı. Robotların özellikle savunma alanlarında köklü değişikliklere yol açacak gibi görünüyor. Teknoloji şirketleri robotları yapay zeka ile geliştirilerek insanlar gibi kendi kararlarını verecek şekilde programlanması için üzerinde çalışılıyor. Bu sayede robotlarda insanlar gibi kendi kendilerine saldırı yapabilip, saldırının yanında tank, denizaltı ve savaş uçağı gibi savaş araçlarını da kullanabilecek şekilde programlamayı amaçlıyor.

İngiltere’nin uzay alanı projesi Güney Kıbrıs’ta kurulacak İngiltere’nin uzay alanı projesi Güney Kıbrıs’ta kurulacak

Teknoloji şirketleri, bu robotlarla birlikte insanlara karşı duyulan gereksinimini azaltıp, robotlara yoğunlaşmayı planlıyor. İnsana ihtiyaç duyulmayan katil robotların ortaya çıkışı çok uzun zaman almayacak gibi görünüyor.