Kuluçka merkezi Cube Incubation için inşa edilen 10 bin metrekarelik girişim merkezinin açılışına; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı ve Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şekib Avdagiç, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu ve girişim ekosistemden önemli isimler katıldı.

Söz konusu merkeze 100 milyon TL'yi aşkın yatırım yapıldı. 250'den fazla girişim grubunu ağırlamaya hazırlanan merkez; derin teknoloji, siber güvenlik ve sağlık alanındaki girişimcilerin odağı halinde. 

Teknopark İstanbul'un girişimcilerin hizmetine sunduğu merkez 4 kattan oluşuyor ve binanın yakın zamanda Lead Gold sertifikası alması bekleniyor. 

"Bu merkezlerin en büyük önemi de aslında, bir atmosfer oluşturmasıdır"

Lansmana katılan SSB Başkanı İsmail Demir yaptığı konuşmada, merkezlerle oluşan atmosferin öneminden bahsederek aşağıdaki ifadeleri kullandı: 

"Hizmet sektöründe olabilir, bir alet edevat girişiminde olabilir, yapılagelen bir şeye değişik yaklaşmak ve onu daha hızlı, daha verimli hale getirmek de bir yeniliktir; yeni bir şey çıkartmak da yeniliktir. Kuluçka hareketlerinden konuşurken söylemek gerekir ki; genç arkadaşlarımızın yaptığı faaliyetler kadar tecrübeli kişilerin ve piyasayı bilen insanların da yeni yaklaşımları olmalı.

Savunma sanayii sektörüne baktığımızda birtakım işlerin, kavramların, teknolojilerin peşinde koşuyoruz. Yani, yakalamaya çalışıyoruz. Pistonlu motorlar yıllardır kullanılır, biz pistonlu motorlar teknolojisinde çeşitli kapasitelerde bir yerlere gelmeye çalışıyoruz. Bu peşinden koşmaktır. Bunu daha hızlı yapmak da inovasyondur. Bir taraftan da yeni olarak neler yapılabilir buna bakmamız gerekiyor. İkisini de bir arada götürmek lazım. Bir arada götürürken de bir yarış var. Bu yarışta da bir şey yapacak isek onun kullanıcılarının neye ihtiyaç duyduklarını öğrenmek çok önemli. 'Nereye nasıl hizmet edebilir' kavramı çok önemli. Bunu yaptığınız zaman birçok çözümü bir araya getirebileceksiniz. Ayrıca bir şeyin 'yepyeni' olması gerekmiyor. Çeşitli 'mevcutları' bir araya getirip farklı yenilikler çıkartmak da mümkün.

E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma

Bu merkezlerin en büyük önemi de aslında, bir atmosfer oluşturmasıdır. Atmosferin başka bir önemi de sizin ortaya koyduğunuz, düşündüğünüz bir kavramın dokunduğu düşündüğünüz bir alan varsa onun envai çeşit alana da dokunmuş olduğunu görebiliyorsunuz. Ya da sizin çözümünüz bir yere odaklanırken beraber beyin fırtınası yaptığınız insanların değişik çözümlerini birleştirdiğinizde çok daha geniş bir spektruma hitap edebileceğinizi çok daha büyük bir kesimi kucaklayabileceğinizi görüyorsunuz. Bu da yine atmosfer meselesi, iklim meselesi... Bizim şu anda sorumluluğumuz bu atmosferi oluşturabilmek; 'yaparım, yapmak istiyorum' diyenlerin önünü açabilecek tedbirler almak. Biz tabanda büyük bir dinamizm görüyoruz. Bu 'derin dalga' , 'deep impact' Türkiye'de üretimi; sanayii ve teknoloji alanını tetikleyecek, çağ atlatacaktır."