Pavel Durov'un kurucusu olduğu Telegram, WhatsApp uygulamasının mevcut en etkili rakiplerinden biri olarak varlığını sürdürüyor. Önceden birkaç uygulamanın yaptığı gibi Telegram da Apple'ı, rekabeti engellediği gerekçesiyle AB'ye şikayet etti. 

Apple rekabeti engelliyor iddiası

Apple, uygulama mağazası olan App Store'da uygulama bulundurmak isteyen şirketlerden %30 oranında pay istemesi ve uygulamaların başka bir yerden indirilmesine müsaade etmemesi Telegram'ın şikayet sebepleri oldu. Ayrıca Telegram, Apple'ı "haksız rekabet" gerekçesiyle AB'ye şikayet eden üçüncü uygulama oldu. 

CEO Pavel Durov açıklama yaptı

Durov'un paylaştığı mektubun ana teması, %30'luk pay meselesi oldu. Mektupta App Store'daki uygulamalar için ödenen bedelin, insanların emeğini karşılamadığına değindi. Aynı zamanda iOS kurulum tabanının oldukça büyük olmasından dolayı, geliştiricilerin burada uygulama geliştirmeye devam edeceğini de ifadelerine ekledi.

Google Play ile App Store farkı

Uygulama geliştiricileri iOS ve iPadOS'a ücretsiz bir uygulama koysalar da kar edemiyor. Uygulama ücretsiz olunca, bu sefer edindikleri abonelik gelirlerinin %30'unu Apple'a vermek zorunda kalıyorlar. 

Google Play'in App Store'dan en büyük farkı, bünyesindeki uygulamaların farklı platformlardan da indirilebiliyor olması. Farklı bir mağazada uygulamanın bulunmasına müsaade etmeyen Apple ise rekabeti ortadan kaldırmış oluyor. Ayrıca uygulamalar üzerinden aldığı pay oranı da daha düşük olduğu için Apple'da olduğu gibi şikayetlerle karşılaşmıyor. 

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu