WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu sözleşme sonrası milyonlarca kullanıcı alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Mesajlaşma platformlarından biri olan Telegram da son günlerde 25 milyon yeni kullanıcıya ulaşarak bir rekora imza attı.

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Son 72 saatte 25 milyon yeni kullanıcıya eriştik. Yarım milyar aktif kullanıcı ile Telegram, mahremiyet ve güvenliğe adanmış bir iletişim platformu arayanlar için en büyük sığınak haline geldi.” dedi.

Durov açıklamanın devamında "Sadece son 72 saatte 25 milyon kullanıcı Telegram'a katıldı. Bunların yüzde 38'i Asya’dan, yüzde 27'si Avrupa’dan, yüzde 21'i Latin Amerika'dan ve yüzde 8'i Orta Doğu ve Afrika bölgesinden geldi. Bu, her gün 1,5 milyon yeni kullanıcının kaydolduğu geçen yıla kıyasla önemli bir artış." ifadelerini kullandı.

Telegram'ın dışındaki diğer uygulamalar

WhatsApp'ı kullanmak istemeyen ve başka mesajlaşma platformlarına yönelmek isteyenler için Telegram'dan başka da mesajlaşma uygulamaları mevcut. Bu uygulamalardan bazıları şunlardır: SignalWeChat, iMessage, Line, Viber, BİP.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Signal: iOS, Android ve bir masaüstü uygulamasına sahip olup kullanıcılarının metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerini sağlıyor.

WeChat: Android ve iOS’da bulunmakta ve Windows, Mac ve web tarayıcısı üzerinden kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

iMessage: Apple'ın mesajlaşma uygulaması olan iMessage, kullanıcılarına Mac ve iPhone'larda hizmet veriyor.

Line: iOS, Android ve Windows'lu telefonlarda çalışan Line, Windows ve Mac için bir masaüstü hizmeti de sunuyor.

Viber: WhatsApp ve Telegram'ın aksine Viber'i masaüstünde kullanmak için bir masaüstü istemcisi indirmeniz gerekiyor.

BİP: Anlık mesajlaşma uygulaması olup grup sohbetlerine imkân sağlıyor. Kullanıcılara HD kalitede görüntülü sohbet hizmeti veriyor.