Türkiye'nin yerli ve millî savaş uçağı MMU KAAN üzerindeki mühendislik çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, MMU KAAN hakkında detaylı bazı açıklamalarda bulundu.

Kotil Sabah'a yaptığı açıklamada Türkiye'nin yerli üretimi 5'inci nesil savaş uçağı KAAN'ın artık uçabilecek durumda olduğunu; fakat testlerin devam ettiğini ve titiz bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Kotil, KAAN'ın yerlilik oranına ilişkin yaptığı açıklamada sadece 3 parçasını yurtdışından aldıklarını, motorunu da yerli olarak üreteceklerini, bunun için 2 yıldır çalıştıklarını ve 2028'de KAAN'a yerli motoru takacaklarını dile getirdi.

Resim

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

Son 6 ayda imzalanan uluslararası kontrat bedelinin 1.3 milyar dolar olduğunu kaydeden Kotil; NATO yetkililerinin Türkiye'nin yerli üretim 5'inci nesil savaş uçağı KAAN'ı görmek için sık sık ziyaretler gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

Temel Kotil açıklamasını devamında KAAN'ın üretim ve teslimatına ilişkin sayı ve tarih verdi.

Resim

Kotil, 2 adet daha KAAN üretmeye başladıklarını, 2028'de 20 adet KAAN Blok 10 teslimatı yapacaklarını, 2029'da ise ayda 2 adet üretmeye başlayacaklarını ifade etti. 

Şirketin çalışan mühendis sayısının 6 binden 7 bine çıkacağı ve MMU KAAN'ın Avrupa'nın en iyi ve en erken teslim edilen savaş uçağı olacağını paylaşan Kotil; KAAN seviyesinde bir uçağın satış bedelinin normalde 100 milyon dolar olduğunu ifade ederek KAAN'ın satış bedeli hakkında bir detaya yer vermedi.