Dünyanın en bilinen elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın başı dertten kurtulmuyor. Sağlamlığıyla öne plana çıkan, Tesla araçlarında yeni bir güvenlik sorunu yaşandığı ortaya çıktı. Almaınya’da trafik düzenleyicisi tarafından yapılan son uyarı kapsamında 59 bin Tesla aracında yazılım hatası olduğu tespit edildi. Model Y ve Model 3 sahiplerinin dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Tesla araçlarında güvenlik sorunu yaşanıyor

Almanya'nın Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) isimli trafik denetleyicisi, Tesla sahiplerine kritik bir uyarı gönderdi. eCall güvenlik özelliğinin hatalı olduğunu keşfeden KBA, 59 bin aracın tehlike altında olduğunu söyledi. 59.129 adet Model Y ve Model 3’ü etkileyen son güvenlik hatası, Tesla sürücülerinin büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakabilir. Araçlarda eCall özelliği düzgün çalışmadığı için, Tesla yazılımı ciddi bir kaza olması durumda ilk müdahale ekiplerini çağıramıyor.    

2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi 2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi

Farklı ülkelerdeki Tesla araçlarında bu güvenlik hatasının olduğu belirtildi. Alman medyasından alınan bilgilere göre KBA, araç sahiplerini uyardı ve Tesla yetkilileriyle iletişime geçti.

eCall Nedir?

Avrupa tarafından devreye alınan bir güvenlik hizmeti olarak biliniyor. Karayollarında gerçekleşen trafik kazaları sonucunda hızlıca acil yardım çağırmayı amaçlayan bir sistem olarak ön plana çıkıyor.